Newyorská akciová burza – New York Stock Exchange (NYSE) – se v prohlášení vydaném v pondělí večer amerického času rozhodla zrušit své původní rozhodnutí vyřadit ze seznamu obchodovaných cenných papírů China Telecom Corporation Limited, China Mobile Limited a China Unicom (Hong Kong) Limited, tj. tři největší čínské telekomunikační společnosti, a to jako důsledek „dalších konzultací s odpovídajícími úřady navázanými na Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv.“

Toto usnesení znamená výrazný obrat čelem vzad oproti předchozímu plánu je vyřadit ze seznamu na základě vládní vyhlášky podepsané v listopadu prezidentem Trumpem, která měla za cíl bránit americkým korporacím i jednotlivým občanům, aby investovali do 31 firem označených za takové, co jsou „vlastněné nebo kontrolované čínskými ozbrojenými silami.“

Pro pochopení důvodů v pozadí tohoto kroku je klíčové načasování tohoto rozhodnutí přijatého NYSE, jelikož k němu dochází pár týdnů před dnem inaugurace Bidenovy administrativy a zároveň, když byla realizace Trumpova zákazu investic určena na příští pondělí.

Činitelé americké burzy tedy s ohledem na tyto skutečnosti dali přednost zaujetí konzervativního přístupu, čímž zaručí stabilitu trhu a zároveň dají nové administrativě šanci, aby až bude v úřadě, přijala racionální rozhodnutí, a tak se vyhnou i důsledkům kroku přijatého současnou administrativou, jejímž jediným záměrem je před svým odchodem ještě rozdmýchat trochu chaosu.

Navíc vycouvání z plánu na vyřazení těchto společností motivovaného požadavky na čínské společnosti, aby tyto splňovaly americké účetní standardy, vítají všechny druhy zainteresovaných stran, jelikož se tím vyhnou hrozbě dalšího vystupňování už tak napjatých vztahů mezi Washingtonem a Pekingem.

Obchod China Telecom Corp. v Hong Kongu v Číně, 4. ledna 2021. /Getty

Burza NYSE možná také mohla vzít v úvahu to, že od nové administrativy se široce očekává, že bude mít vůči Číně radikálně odlišný přístup, celkově daleko kooperativnější a ne tolik konfrontační, čímž by mohla znovu uklidnit globální trhy a zvětšit vyjednávací prostor mezi těmito dvěma největšími ekonomikami.

Nelze popřít, že toto rozhodnutí burzy NYSE bylo vedeno tím, co se děje na druhé straně Tichého oceánu, kde Čína čím dál více otvírá svůj domácí finanční trh zahraničnímu kapitálu a zahraničním investorům, přičemž americkým finančním institucím nabízí čím dál více a více příležitostí, aby rozšiřovaly svoji přítomnost. Takový zákaz na amerických burzách by znamenal vyslání nesmírně špatného signálu, což by se potenciálně mohlo nakonec pro americké firmy, které mají zájmy v Číně, stát určitým bumerangem.

Činitelé americké burzy nejspíš také vzali v úvahu, že v současnosti už existuje přes 200 čínských společností zapsaných na burzách v USA, jejichž celková tržní kapitalizace obnáší 2,2 bilionu dolarů. Takový zákaz by přivodil ohromné odchody z těchto seznamů, což by nakonec vedlo k nesmírnému odlivu kapitálu z USA, tedy k čemusi, co by americkým investorům mohlo vybuchnout do tváře.

Aby bylo jasno, rozhodnutí vyloučit takové čínské akcie z amerických burz by nepostihlo jen ohromné hráče z Wall Streetu, ale také takříkajíc lidi z hlavní ulice (Main Street), jelikož lidem, kteří si nakoupili akcie ve firmě Alibaba nebo své penzijní úspory investovali do fondů penzijního pojištění, které vkládají prostředky do čínských společností, by to nesmírně poškodilo jejich peněženky.

Samozřejmě, že burza NYSE bude nejspíš vedena i více dlouhodobými výhledy, než aby zaujímala krátkodobé přístupy, které jsou typické pro americké politiky, a tak mohla vzít v úvahu, že takové vyškrtnutí ze seznamu, by nakonec posloužilo pouze ještě většímu urychlení už tak probíhajícího procesu vývoje burz v Číně.

Uvážíme-li takovýto kontext, tak by možnost ohromného exodu z amerických burz způsobeného regulatorními restrikcemi nemusely čínské společnosti vnímat s takovým smutkem, když uvážíme, že čínský domácí finanční trh je dnes už daleko sofistikovanější, než býval třeba před deseti lety. Ten už teď poskytuje celou řadu služeb, s jakými žádná společnost nemusí závidět těm, kdo mohou obchodovat na NYSE nebo na Nasdaq.

Nedávno byl publikován globální seznam od KPMG o vydělávání peněz 2020 IPO (IPO je upisování nových akcií), z něhož je vidět, že burzy v místech jako Hong Kong, Shanghai a Shenzhen představují tři z vrcholných pěti míst pro takovouto činnosti a trend v tomto směru je rostoucí, což by pro burzu NYSE rovněž mohlo znamenat pobídku k přijetí takovéhoto rozhodnutí a zaujetí daleko přívětivějšího postoje jen proto, aby si udržela status quo a tu svoji relativní vůdčí pozici, které se americké burzy na globálních trzích pořád ještě těší, si ochránila.

Čína s USA jsou předurčeni k tomu, aby se staly hlavními protagonisty tohoto století a je tudíž v zájmu obou stran, jejichž finanční trhy se vzájemně čím dál více provazují, aby si držely otevřený a kooperativní přístup, protože možnost rozpojení nejenže je komplikovaná, ale také je nesmírně nevýhodná.

Matteo Giovannin