Na webové stránce dánského parlamentu byl zveřejněn návrh zákona, podle kterého, v případě jeho schválení, bude „poddaným“ království hrozit trestní stíhání za „proruskou“ pozici, píší o tom dánské noviny Berlingske.

Podle návrhu zákona o opatřeních „pro boj s operacemi psychologického vlivu, provedenými cizími výzvědnými službami" bude dánským obyvatelům hrozit až 12 let vězení, pokud se jejich vyjádření během předvolebních akcí budou lišit od oficiální pozice vlády, je uvedeno v článku.

Přitom noviny uvádí příklady jednání, za které návrh zákona vyměří trest.

Týká se to například vměšování do veřejných debat nebo pokusů o ovlivnění rozhodovacího procesu.

„V souladu s návrhem zákona může být potencionálně prosouzena i taková situace, kdy agent cizí výzvědné služby říká, že bylo by dobré vyměnit lampičku na záchodě v této nebo jiné budově a dánský ředitel dá na jeho rady," uvádí se v článku.

Tímto způsobem, pokud se Dán rozhodne, že protiruské sankce škodí Dánsku, a vyjádří svůj názor v médiích, bude mu hrozit trest, uvádí noviny.

Podobným způsobem skončí také pokusy o ovlivnění názorů ve prospěch realizace projektu plynovodu Severní proud 2.

Tento návrh zákona, podle názoru autora článku, je možné brát jako pokus o zastrašení dánské společnosti, protože se týká zákonných názorů občanů, kteří mají své místo ve veřejných diskuzích, ale které mohou být přijaty jako propaganda.

Zdroj:  berlingske.dk