Pražský arcibiskup Dominik Duka se přidal na stranu katolického kněze Petra Piťhy, na kterého podala Česká ženská lobby (ČŽL) trestní oznámení za jeho výroky o Istanbulské úmluvě. O události informovala Česká biskupská konference.

„Jako předseda ČBK vyjadřuji podporu Mons. Petrovi Piťhovi v souvislosti s kázáním proneseným na svátek sv. Václava v pražské Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Zároveň konstatuji, že se nic nemění na oficiálním stanovisku ČBK ve věci Istanbulské úmluvy," uvádí se na stránkách webu.

Již dříve se katolický kněz a profesor Petr Piťha během svého kázání na svátek svatého Václava v již zmiňované katedrále postavil proti Istanbulské úmluvě.

Označil dokument za nedemokratický, diktátorský a rozvracející rodiny.

Později na něj členky spolku Českého ženského lobby podaly trestní oznámení.

Nová Úmluva Rady Evropy je první mezinárodní smlouvou obsahující definici pohlaví. Znamená to, že pro ženy a muže platí nejen biologické rozlišení mužského a ženského pohlaví, ale existuje rovněž společensky konstruovaná kategorie pohlaví, která ženám a mužům určuje specifickou roli a chování. Výzkum prokázal, že určité role a modely chování mohou vést k tomu, že je násilí vůči ženám považováno za přijatelné.