Zastánci hromadného sledování občanů a záložního ukládání těchto informací neustále říkají, že takový systém pomáhá najít teroristy a předcházet teroristickým útokům, píše Der Standard. (Foto: Pxhere)

Jak však ukazují zkušenosti z USA a Evropy, nejenže nepomáhá k preventivním účelům, ale také nemá klíčovou roli při vyšetřování těchto závažných trestných činů, upozorňuje rakouská publikace.

Mnoho soudů v evropských zemích, například v Německu a Rakousku, stejně jako Evropský soudní dvůr je přesvědčeno, že zálohování telekomunikačních dat občanů je nepřijatelné, píše Der Standard. K jejich zaznamenání potřebujete dobré důvody, například konkrétní ohrožení národní bezpečnosti nebo podezření ze závažného trestného činu.

Zastánci masového sledování však neustále tvrdí, že takový systém usnadňuje trestní stíhání, zejména umožňuje sledovat teroristy a předcházet plánovaným teroristickým útokům. Statistiky však ukazují, že tomu tak není, poznamenává rakouské vydání.

Dobrým příkladem toho je systém hromadných odposlechů vyvinutý americkou Národní bezpečnostní agenturou, o kterém světu řekl bývalý důstojník NSA Edward Snowden. Zaznamenávala, kdo komu a jak dlouho volal. Pracovala od roku 2008 do roku 2019. Americké daňové poplatníky stála 100 milionů dolarů. Nakonec se to ukázalo jako zbytečné.

Uložená data neposkytla žádnou významnou pomoc při vyšetřování teroristických aktivit. Rozhodující roli při vynesení obvinění hrály výsledky rutinní vyšetřovací práce. „Z toho můžeme usoudit, že program NSA nezabránil jedinému teroristickému útoku," zdůrazňují noviny.

Za příklady však nemusíte cestovat do Spojených států. Evropa má podobné zkušenosti. V letech 2014 až 2017 došlo v EU k 13 teroristickým útokům islámské stopy. Odsouzeno bylo 24 osob. Všichni byli v zápisech donucovacích orgánů a před teroristickým útokem byli součástí skupiny agresivních občanů. Evropský parlament rovněž provedl vlastní vyšetřování a dospěl k závěru, že uložená data nepomohla při řešení závažných trestných činů. Masový dohled nepomáhá „najít jehlu v kupce sena, ale kupu sena pouze zvětší“, jsou přesvědčeni obránci lidských práv a aktivisté, kteří se zasazují o ochranu osobních údajů.

Zdroj: pz.cz