Očekává se, že největší čínská raketa Dlouhý pochod 5B, která dopravila laboratorní modul Wentian na novou vesmírnou stanici, opustí oběžnou dráhu a spadne zpět na Zemi. (Foto: The Aerospace Corporation)

Středisko pro studium návratu na oběžnou dráhu a úlomků (CORDS) společnosti Aerospace Corporation uvedlo, že v neděli (31. 7. 2022 00:24 UTC ± 16 hodin) by měla raketa Long March 5B nekontrolovaně sestoupit do zemské atmosféry.

CORDS uvedl, že desetipatrová, 20tunová raketa „se nyní nachází na eliptické dráze kolem Země, kde je tažena směrem k nekontrolovanému návratu do atmosféry“.

„Na základě předchozích zkušeností odhadujeme, že návrat do atmosféry přežijí někde mezi čtyřmi, pěti až devíti tunami, v závislosti na tom, jak přesně je nakonfigurována.

„Až spadne, určitě překročí hranici 1 ku 10 000 (riziko zranění lidí na Zemi), která je obecně uznávanou směrnicí,“ řekl Ted Muelhaupt z Aerospace Corporation na středeční tiskové konferenci.

Mapa ukazuje předpovědní okno, kam by raketa mohla dopadnout po modré nebo žluté dráze. CORDS si všiml „žluté ikony družice označující střed okna pro návrat do atmosféry“.

Není to poprvé, co se raketa Dlouhý pochod 5B deorbitovala a zřítila zpět na Zemi. V květnu 2020 se části čínské rakety zřítily do africké vesnice.

Proč by se lidé měli tento víkend dívat na oblohu?

Zdroj: zerohedge.com