K incidentu došlo nad Mexickým zálivem, když se bývalý prezident v sobotu večer vracel na Floridu z mítinku v New Orleans. (Foto: Flickr)

Letadlo s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem bylo údajně nuceno v sobotu večer nouzově přistát poté, co nad Mexickým zálivem došlo k poruše motoru.

Letoun Dassault Falcon 900 letěl asi 75 mil od letiště v New Orleans, než se otočil zpět k městu, uvedl nejmenovaný zdroj pro agenturu Reuters.

Letadlo vezlo Trumpa zpět do jeho luxusního sídla Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě z hotelu v New Orleans, kde na soukromé akci promluvil k dárcům Republikánské strany.

Mezi dalšími cestujícími byli agenti tajné služby, podpůrný personál a někteří Trumpovi poradci. Letadlo se otočilo krátce před jedenáctou hodinou večer.

Web Politico, který o incidentu informoval jako první, citoval zdroj, podle něhož zvukový záznam komunikace mezi pilotem a věží řízení letového provozu odhalil, že přistání bylo popsáno jako „nouzové povahy“.

Letadlo patřilo dárci, který ho bývalému prezidentovi na večer zapůjčil, a Trumpovi poradci zajistili letadlo jiného dárce, aby ho odvezlo zpět na Floridu. V Palm Beach přistál v neděli kolem třetí hodiny ranní.

Na akci v New Orleans Trump přednesl 84minutový projev, v němž uvažoval o tom, že by USA měly na stíhačky F-22 umístit čínskou vlajku a „vybombardovat Rusko“ jako odplatu za invazi na Ukrajinu.

„A pak řekneme: ‚Čína to udělala, my jsme to neudělali, Čína to udělala‘, a pak se začnou mezi sebou prát a my budeme sedět a dívat se,“ řekl rozesmátému publiku.

Trump také poškádlil prezidentskou kandidaturu v roce 2024 a poznamenal: „Velmi, velmi silně se na to díváme. Musíme to udělat. Musíme to udělat.“

Zdroj: theguardian.com