Venezuelský prezident Nicolás Maduro včera prohlásil, že loď Pobřežní stráže USA rychle opustila výsostné vody republiky. (Foto: U.S. Coast Guard)

Loď USCG James byla zachycena v ekonomické zóně Venezuely 8. května. Den poté změnila kurz a přiblížila se na 14 mil k přístavu La Guaira (stát Vargas). Vyplul jí naproti hlídkový člun venezuelského vojenského námořnictva, který americkou posádku přemluvil, aby změnila kurz.

„Na moře se okamžitě vydal náš hlídkový člun, aby té imperialistické lodi řekl: táhni! Velitel jim řekl: ‚Nacházíte se ve venezuelských vodách, prosím vás, respektujte zákony a mezinárodní právo a opusťte okamžitě naši zemi.‘ A americká loď opustila naši zemi. To je vítězství mezinárodního práva, míru a venezuelské vojenské morálky,“ řekl Maduro v úterý na schůzce s vojáky.

Označil jednání amerických námořníků za provokaci proti Venezuele, která měla vyzkoušet její připravenost na podobné akce.

„Aby zjistili, co bude dělat naše loďstvo, naše národní ozbrojené síly, jestli se vylekáme. Aby viděli naši reakci, která byla příznačná. Byla projevena naprostá sebekázeň. Žádné nervy, sebekázeň, pevnost a odhodlanost, odvaha a vůle,“ zdůraznil prezident.

Pokus o státní převrat ve Venezuele

Masové akce ve Venezuele byly zahájeny 21. ledna. Na vlně protestů se Guaidó prohlásil za dočasného prezidenta na období činnosti prozatímní vlády. USA a řada dalších zemí ho uznaly. Maduro ho nazval loutkou USA. Rusko, Čína a řada dalších zemí podpořily Madura jako zákonného prezidenta Venezuely.

Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo vyjádřil naději na to, že Rusko přestane podporovat venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Řekl to dnes na tiskové konferenci po rozhovorech s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem. Poznamenal, že Spojené státy a Rusko mají rozdílné názory ohledně Venezuely. Pompeo Lavrovovi řekl, že Washington chce udělat všechno proto, aby si obyvatelé Venezuely vybrali demokratickou cestu. Ruský ministr zase řekl, že demokracie se nedá zavést silou. Podle jeho slov hrozby, které jsou adresovány vládě Madura, hrozby, které přicházejí z úst oficiálních představitelů americké administrativy a hrozby pana Guaida, neustále zdůrazňují právo zvát k vnějšímu zásahu, ale nemají nic společného s demokracií.

Zdroj: snews.com