Tři ze čtyř plynovodů, kterými se do Evropy dodává ruský zemní plyn, jsou mimo provoz, a Maďarsko je tak jediným členským státem EU, který stále odebírá ruský plyn, píše Forbes Hungary. (Foto: Flickr)

Do Evropy mohou ruský zemní plyn dodávat čtyři plynovody:

  • Nord Stream 1 s kapacitou 55 miliard metrů krychlových ročně (dodávky tohoto plynovodu byly Ruskem zastaveny);
  • Nord Stream 2 s identickou kapacitou 55 miliard m3 (ten nebyl nikdy uveden do provozu poté, co jej německá vláda odmítla schválit po ruské invazi na Ukrajinu).
  • Jamal Europe, nejdelší plynovod (4 107 km), dodává plyn z poloostrova Jamal na západní Sibiři a končí v Německu a má kapacitu 33 mld. m3. Dodávky byly v květnu Ruskem zastaveny.
  • Turk Stream, který dodává plyn z Ruska pod Černým mořem a přes Balkán, má kapacitu 31,5 mld. m3 a je jediným plynovodem, který je stále v provozu. Končí v Maďarsku, což znamená, že od nynějška je Maďarsko jediným členským státem EU, který stále odebírá ruský zemní plyn.

Vzhledem k obrovským příjmům, které Rusko získalo z prudce rostoucích cen plynu, spolu s masivním omezením ostatního obchodu s Evropou, nemá Rusko zájem tyto plynovody zcela uzavřít.

Maďarsko sice plyn stále odebírá, ale jeho cena je vázána na tržní ceny, a proto se země důrazně staví proti jakýmkoli dalším sankcím vůči Rusku.

Začátkem tohoto týdne vyhlásil premiér Viktor Orbán národní konzultaci ohledně sankcí EU vůči Rusku, přičemž v rámci konzultace se občanů ptal, zda sankce podporují, či nikoli.

Maďarská vláda se hlasitě postavila proti mnoha sankcím uvaleným na Rusko s argumentem, že více škodí Evropanům než Rusům.

Maďarský premiér Viktor Orbán ještě minulý týden vyzval k ukončení ruských sankcí do konce roku, aby se zastavila inflace, snížily ceny potravin na polovinu a dostaly se pod kontrolu prudce rostoucí náklady na energie.

Zdroj: rmx.news