Prezident Biden přednesl v úterý večer z polské Varšavy důležitý projev, čerstvě po své nečekané návštěvě sousední Ukrajiny, kde se setkal s prezidentem Zelenským. (Foto:

„Právě jsem se vrátil z návštěvy Kyjeva a mohu oznámit, že Kyjev stojí pevně na nohou. Kyjev je hrdý. Stojí vysoko. A co je nejdůležitější, je svobodný,“ řekl Biden na úvod svého projevu.

Jen několik hodin předtím pronesl ruský prezident Vladimir Putin svůj vlastní projev, v němž slíbil, že jeho země bude i nadále neochvějně směřovat k naplnění vojenských cílů na Ukrajině. Biden se obrátil na „diktátora“ – jak se o Putinovi vyjádřil, a zároveň slíbil, že nikdy nenechá Ukrajinu padnout do rukou Rusů.

Zdánlivě přímo Putinovi odpověděl Biden, když se nacházel před zahradami Královského varšavského zámku ve Varšavě:

„Diktátor, který se snaží obnovit impérium, nikdy nebude schopen zmírnit lásku lidí ke svobodě. Brutalita nikdy nesemelou vůli svobodných lidí. A Ukrajina – Ukrajina nikdy nebude vítězstvím Ruska. Nikdy.“

Oba projevy posloužily jako rivalové k ročnímu výročí invaze na Ukrajinu z 24. února, které připadá na pátek.

Biden narážel na klíčové načasování a nabídl následující hodnocení: „Rok poté, co začaly padat bomby, vjely na Ukrajinu ruské tanky. Ukrajina je stále nezávislá a svobodná,“ řekl. „Od Chersonu po Kyjev ukrajinští bojovníci získali zpět svou zemi.“

„O rok později známe odpovědi. Ano, chtěli jsme se postavit za suverenitu, a to jsme udělali. Ano, postavili bychom se za právo lidí žít bez agrese, a to jsme udělali. A postavili bychom se za demokracii, a to jsme udělali.“ USA poskytly Kyjevu miliardy dolarů, většinou ve formě obranné pomoci a zbraní, včetně tanků (převod, který bude ještě dlouho probíhat).

Podle všeho to však pro Ukrajince v Bachmutu nevypadá dobře. Ve chvíli, kdy ruské síly mají město téměř zcela obklíčené, Zelenskyj v pondělí poprvé zřejmě zaváhal ohledně zachování obrany města v Donbasu…

„Ano, není to nijak zvlášť velké město. Ve skutečnosti je (stejně jako mnoho dalších v Donbasu) zdevastováno Rusy,“ řekl Zelenskij italskému listu Corriere della Sera v rozhovoru zveřejněném v neděli podle agentury Reuters.

„Je pro nás důležité ho bránit, ale ne za každou cenu a ne za to, že všichni zemřou,“ dodal.

Bez ohledu na to Biden ve svém varšavském projevu vykreslil velkolepý obraz dobra proti zlu, světla proti temnotě, když řekl: „Postavte se za nás, my se postavíme za vás. Postupujme vpřed s vírou a přesvědčením a s trvalým závazkem být spojenci nikoli temnoty, ale světla, nikoli útlaku, ale osvobození, nikoli zajetí, ale ano, svobody.“

Biden také poškádlil nové sankce. „Nadále zachováváme největší sankční režim, jaký byl kdy v historii na jakoukoli zemi uvalen. A tento týden se chystáme společně s našimi partnery oznámit další sankce.“ Zdroje listu The Wall Street Journal uvedly, že administrativa plánuje uvalit nové sankce na celkem asi 200 ruských osob a subjektů.

Zdroj: axios.com