Francouzský prezident v pondělí v osm hodin vystoupil v televizním projevu. Jedná se o reakci na protesty žlutých vest, které trvaly čtyři týdny. Vyhlásil výjimečný ekonomický stav.

„Dnes si to musíme přiznat. Dnes vyhlašuji výjimečný ekonomický stav v naší zemi," prohlásil francouzský prezident.

40 let se podle Macrona zhoršovaly podmínky a rozevíraly se nůžky mezi vrstvami. Tvrdí, že chápe svoji odpovědnost, ale podotýká, že po dobu své vlády se nezabýval jinými otázkami. Macron oznámil, že opravdu chtěl změnit tuto nespravedlnost. „Příliš pomalu jsme se pohybovali po naší cestě k blahobytu," řekl Macron.

„Snažím se na vás spolehnout, spolehnout se na občanské společenství," tvrdí Macron. „Myslím si, že musíme jít neprobádanými cestami, abychom zlepšili náš život."

Francouzský prezident oznámil, že od května 2019 bude minimální mzda navýšena o 100 eur, navíc hodiny odpracované přesčas nebudou daněny. Na konci roku zaměstnanci dostanou prémie, které také nebudou zdaněny. Pro zaměstnance, kteří vydělávají méně než 2000 eur měsíčně, budou stanoveny daňové odpočty.

Francouzský lídr mluvil o nutnosti vytvoření nových pracovních míst a důležitosti boje s daňovými úniky. Macron také oznámil, že chce reformovat celý státní systém.

„Dnes musíme obnovit náš celkový sociální projekt ve jménu Francie, ve jménu Evropy."

Prezident nezapomíná ani na opatření na zlepšení ekologie, ale neuvedl, jaká opatření to budou.

Také Macron oznámil, že pomáhat ekonomice musí velké podniky a nejbohatší občané.

Francouzský lídr mluvil o obnově daní na velký majetek. Podle Macrona je toto opatření neefektivní, protože plátci prostě odjížděli ze země. Oznámil, že tato daň byla nahrazena daní na movitý majetek.

Emmanuel Macron oznámil, že řešení těchto všech problémů se bude týkat mnohých. Chce se sejít se starosty francouzských měst a projednat další plán. Také Macron slíbil, že vystoupí před občany znovu, aby informoval o průběhu dalších prací.

„Jediní, o koho mám starost, jste vy," uvedl francouzský prezident na závěr svého projevu.

Na začátku svého projevu Macron prohlásil, že násilnosti, které doprovázely protesty, jsou neomluvitelné.

„Žádný hněv neodůvodňuje útoky na policii," uvedl Macron. Přitom chápe hněv a nespokojenost Francouzů, kteří nemají peníze na rodinu. Mluvil o důchodcích a rodinách s mnoha dětmi. Macron tvrdil, že chápe, jak chudáci mají těžký život.

Jeho vystoupení přišlo po čtyřech týdnech neutichajících protestů, které vypukly kvůli zvýšení daní na paliva. Ty nakonec přerostly do demonstrací proti ekonomické politice francouzského prezidenta, která podle aktivistů zvýhodňuje bohaté. Protesty byly doprovázeny násilím, rabováním obchodů. Policie proti demonstrantům nasadila slzný plyn.