Evropští lídři na dnešní tiskové konferenci věnované výsledkům bruselského summitu uvedli, že by současná strategie EU vůči Rusku měla být přezkoumána. (Foto: Flickr)

Francouzský prezident Emmanuel Macron například prohlásil, že politika sankcí vůči Rusku již není účinná.

Německá kancléřka Angela Merkelová proto v tomto směru nabízí obnovení dialogu s danou zemí.

„Co se týče Ruska, politika progresivních sankcí ve vztahu ke „zmrazeným“ situacím uplatněná vůči němu, již není účinná,“ uvedl Macron na tiskové konferenci po summitu lídrů EU v Bruselu.

Poznamenal také, že sankční politika vyčerpala svůj potenciál.

„Proto jsme do června požádali o revizi, která by podle mého názoru měla vést k pochopení toho, co je ruská strategie v regionu a jaká bude účinná reakce Evropy,“ zdůraznil francouzský prezident.

Dodal, že k červencovému summitu EU by měla být předložena zpráva o vztazích s RF.

„Musíme předefinovat rámce našich vztahů. Musíme určit střednědobou a dlouhodobou strategii s přihlédnutím k tomu, že bezpečnost v Evropě může být zaručena jen prostřednictvím náročného dialogu s Ruskem. A také s ohledem na relativní účinnost opatření, která jsme v posledních letech dokázali přijmout,“ dodal Macron.

Kancléřka SRN Angela Merkelová uvedla, že během pondělní diskuse na summitu EU vyzvala k dialogu s Ruskem.

„Lze mít různé názory, ale přece je důležité začít spolu mluvit a setkávat se. Já tak činím s ruským prezidentem. Včera jsem na diskusi o Rusku (v rámci summitu EU) také vyzvala k tomu, aby tak činila EU jako celek. Protože můžeme naše evropské zájmy v rozhovoru s ruským prezidentem představit lépe, než to udělá americký prezident,“ řekla Merkelová novinářům na tiskové konferenci po ukončení summitu.

Dodala, že „by byla velmi ráda, kdyby se taková schůzka (mezi prezidenty USA a Ruska) uskutečnila“.

Zdroj: snews.com