Během briefingu představila s jistou ironií mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová jí vypracovaný „seznam požadavků“ Spojených států vůči jiným zemím celého světa. (Foto: Youtube)

Připomněla, že Stálá mise USA v NATO „stanovila Turecku ultimátum“ a konstatovala, že „turecká vláda by měla odmítnout nákup systémů S-400 z Ruska“.

„A tak jsem udělala tento seznam, kdo ještě dluží USA, aby byla americká administrativa šťastná. Zdá se mi, že tato práce měla být vytvořena americkým ministerstvem zahraničí,“ uvedla Zacharová.

Diplomatka nejprve poukázala na evropské země.

„Evropa musí platit za členství v NATO, kupovat zbraně z USA a podle USA by neměla spolupracovat s Ruskem. Evropa musí roztrhat dohodu o „Nord Stream“ a musí přijímat plyn ze Spojených států za nadsazené ceny … Evropa musí navždy udržovat na svém území americké jaderné zbraně,“ uvedla Zacharová.

Seznam také zahrnoval Indii, která „by měla omezit vojensko-technickou spolupráci s Ruskem".

„Čína. Čína dluží celkově. A teď vidíme, že dluží každým dnem víc a víc. Čína by měla udržet nízká cla na americké zboží a zároveň by měla dovážet své zboží do USA s nadměrným clem. Čína by zároveň neměla konkurovat Spojeným státům v odvětví telekomunikací. Peking by měl zároveň dát USA plný přístup k čínskému odvětví špičkových technologií,“ pokračovala.

Zacharová také zauvažovala, co dluží americké straně Filipíny.

„Neměli by si pořizovat ruské zbraně a bojovat proti drogové mafii ... Mexiko. Zde je všechno na pokraji absurdity. Mexiko musí zaplatit USA za stavbu zdi na mexicko-americké hranici. Jižní Korea. Měla by na svém území nasadit americké protiraketové systémy a měla by se připojit k sankcím proti špičkově technologické čínské společnosti,“ dodala mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Podle ní Washingtonu také „dluží Japonsko".

„Mělo by zapomenout na Hirošimu a Nagasaki a celý svět by si měl uvědomit, že druhou světovou válku vyhrály Spojené státy. Írán. Írán by neměl rozvíjet mírový atomový program. Požadavky na KLDR, Sýrii, Venezuelu a Írán jsou však tak velké, že je v zásadě nemožné, aby je tyto státy splnily, i kdyby chtěly,“ uvedla Zacharová.

A když už mluvíme o Rusku, poznamenala, že se bojí „dokonce to začít vyčíslovat“.

Zdroj: rt.com