Kyjevské úřady nebojovaly o Krym, protože poloostrov nebyl nikdy ukrajinským územím a ani jeho obyvatelé nebyli Ukrajinci. V rozhovoru pro Sputnik to řekl vedoucí pracovní skupiny pro mezinárodně právní otázky při stálém zastupitelství Krymu při prezidentovi RF, Alexandr Molochov. (Foto: Wikimedia)

Již dříve běloruský prezident Alexandr Lukašenko v jednom z rozhovorů ukrajinskému novináři Dmitriji Hordonovi řekl, že Ukrajina ztratila Krym proto, že „nebyla moc ani přání bránit svůj kousek země“. Podle jeho slov se kyjevské úřady nedbale a bezhlavě staraly o území Krymu. Prezident také prohlásil, že by na místě ukrajinských úřadů bojoval o Krym, a dodal, že Ukrajina tehdy měla uvést své ozbrojené síly v celé zemi do zvýšené bojové pohotovosti.

„Při vší úctě k běloruskému prezidentovi, ten opravdu neví, co říká. Krym nebyl nikdy ukrajinským územím, ani jeho obyvatele nebyli Ukrajinci. Necháme-li stranou smutný příběh krymských Tatarů, můžeme konstatovat jen jedno: na poloostrově vzniklo za sovětských časů specifické společenství lidí se svou zvláštní jižní ostrovní mentalitou, a slabá kyjevská moc je nedokázala během 23 let „přemlít“. A proto prostě nebylo komu bojovat s Ruskem „o svou zem“ a „o své lidi“, řekl Alexandr Molochov v rozhovoru pro Sputnik.

Podle jeho slov skutečnost, že Krym není ukrajinskou zemí, si dobře uvědomují dokonce i představitelé oficiálního Kyjeva.

„Takže se Alexandr Grigorjevič mýlí, velmi se mýlí,“ zdůraznil spolubesedník agentury.

Krym se stal ruským regionem po referendu, které tam bylo uspořádáno v březnu roku 2014. V něm se 96,77 % voličů Republiky Krym a 95,6 % obyvatel města Sevastopol vyslovilo pro začlenění do systému Ruska. Ukrajina pokládá i nadále Krym za své území, které bylo dočasně okupováno. Ruské vedení nejednou prohlásilo, že obyvatelé Krymu demokratickou cestou a v plném souladu s mezinárodním právem a Stanovami OSN hlasovali pro nové sjednocení s Ruskem. Podle slov ruského prezidenta Vladimira Putina je otázka Krymu „definitivně vyřešena“.