O záležitosti ohledně toho, nakolik vážná by měla být integrace Ruska a Běloruska, by měli rozhodnout občané obou zemí. Prohlásil to běloruský lídr Alexandr Lukašenko po jednání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem v Soči. (Foto: Wikimedia)

Videozáznam jeho reakce zveřejňuje Telegram-kanálem Pul N3.

„Jsme připraveni jít tak daleko ve sjednocení, ve spojení našich úsilí, států a národů, nakolik jste připraveni,“ uvedl Lukašenko.

„Klidně hned zítra se můžeme sjednotit, společně (s Putinem) nemáme žádné problémy,“ dodal Lukašenko a ukázal na ruského vůdce, který stál poblíž.

Lukašenko zdůraznil, že nikdo nemá v úmyslu diskutovat o otázkách svrchovanosti kterékoli ze stran, protože svrchovanost Ruska a Běloruska je jako ikona, je to svaté.

Prezidenti obou zemí se během vyjednávání nedotkli daňového manévru v ruském ropném průmyslu, což je kontroverzní bod v bilaterálních vztazích.

Spor v ropné a plynárenské sféře mezi Moskvou a Minskem se vyostřil na konci loňského roku, kdy Lukašenko označil daňový manévr připravovaný v Rusku za pokus o narušení integrace. Kvůli němu by ruská ropa měla být dodávána Bělorusku za evropské ceny. Během jednání v prosinci strany nedosáhly konsensu a dohodly se na zřízení pracovní skupiny.