Lotyšské ministerstvo obrany se omluvilo obyvatelům hlavního města Rigy za zděšení, které způsobilo rozsáhlé vojenské cvičení v centru města, informoval v pondělí zpravodajský server Pakistan Point. (Foto: Youtube)

Cvičení Namejs 2021 vyvolalo mezi obyvateli odpor poté, co se na sociálních sítích rozšířil videozáznam, na němž armáda střílí slepými náboji mezi civilisty.

Očití svědci natočili, jak voják střílí nad hlavou ženy s malým dítětem, což ženu vyděsilo.

Na jiném videu voják střílel ze samopalu přes střechy aut, která projížděla po centrální ulici v Rize.

Všechna cvičení národních ozbrojených sil jsou organizována v plném souladu s bezpečnostními pravidly a veřejnost je také vždy informována o nadcházejících cvičeních a případném hluku, jak tomu bylo i tentokrát, uvedlo ministerstvo.

Cílem cvičení Namejs 2021, která probíhají od 30. srpna do 3. října po celém Lotyšsku, je vyhodnotit a modernizovat rámec velení a řízení národních ozbrojených sil a také zvýšit interoperabilitu jednotek.

Podle místních médií se do cvičení zapojí 9 300 účastníků, včetně spojeneckých vojsk, domobrany, záložníků, zástupců ministerstva obrany, jakož i pracovníků státní policie, státní pohraniční stráže, státní hasičské a záchranné služby a vězeňství.

Zdroj: alarabiya.net