Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru The Times of India uvedl, že ruská ekonomika postupně opouští dolar. Potvrdil tak oficiální ruskou politiku dedolarizace. (Foto: Wikimedia)

Ruský ministr poznamenal, že proces opouštění dolaru probíhá na pozadí velmi agresivního používání „finančních nástrojů sankčního tlaku“ americkými úřady.

„Spolupracujeme s našimi hlavními partnery, včetně Indie, na hospodářských a právních mechanismech, které snižují negativní dopad sankcí na rozvoj dvoustranných obchodních a investičních vazeb. Jednou z prioritních oblastí je rozšiřování přepočtu v národních měnách,“ uvedl v rozhovoru, který zveřejnilo ruské MZV na svých stránkách.

Jako příklad uvedl „mezivládní dohody o zúčtování a platbách“ s Čínou a Tureckem v národních měnách, jakož i opatření pro vzájemné otevření odpovídajících účtů centrálními bankami v rámci BRICS.

„Odchod od vázání se na dolar ve vzájemných dohodách jako objektivní reakci na nepředvídatelnost americké hospodářské politiky a zjevné zneužití statusu dolaru jako světové rezervní měny ve Washingtonu,“ poukázal.

„Rusko pokračuje ve své linii postupné dedolarizace ekonomiky," dodal Lavrov.

Zdroj: pz.cz, mid.ru