Bývalý ukrajinský generální prokurátor Viktor Šokin řekl, že vyšetřování vůči firmě Burisma, ve které byl zaměstnán syn bývalého viceprezidenta USA Joe Bidena, bylo zastaveno „ze strachu z USA“, informuje Fox News. (Foto: Flickr)

Televize se odvolává na záznamy osobního advokáta prezidenta Donalda Trumpa Rudolpha Giulianiho, který se v lednu 2019 sešel se Šokinem. Analogické dokumenty byly předány Kongresu generálním inspektorem ministerstva zahraničí, upřesnila televize. Joe Biden je jedním z uchazečů o prezidentský post ve volbách 2020.

Demokraté v Kongresu již předtím zahájili proceduru podání ústavní žaloby proti Trumpovi kvůli podezření, že v osobních politických účelech usiloval o to, aby ukrajinské vedení zahájilo vyšetřování vůči synovi Joe Bidena Hunteru Bidenovi, který pracoval ve firmě Burisma.

„Pan Šokin se snažil pokračovat ve vyšetřování, ale v červnu nebo červenci 2015 mu americký velvyslanec (na Ukrajině) Geoffrey Pyatt řekl, že k tomuto vyšetřování je třeba přistupovat ‚v bílých rukavičkách‘. Podle pana Šokina to znamenalo, že nesmí dělat nic,“ praví se v Giulianiho poznámkách.

Televize připomíná, že americké úřady obvinily Šokina z korupce. Biden se na veřejnosti chlubil tím, že se mu podařilo dosáhnout jeho propuštění.

Šokin rovněž prohlásil, že požádal o informace o Hunteru Bidenovi, odpověď od ukrajinských úřadů však nedostal. Podle jeho slov dostával Hunter Biden ve funkci člena představenstva Burisma kromě platu a provizí také bonus ve výši jednoho milionu dolarů.

Šokin také poukázal na to, že bývalý prezident Petro Porošenko ho propustil, „poněvadž Joe Biden zadržoval pomoc Ukrajině“. Samotný Biden starší dříve v jednom z projevů potvrdil, že vyhrožoval kyjevským úřadům zrušením finanční podpory USA, včetně záruk miliardového úvěru, když nebude Šokin propuštěn.

Viktor Šokin dále prohlásil, že Pyattova nástupkyně v Kyjevě Marie Yovanovitchová mu odmítla vydání amerického víza, a řekl, že to vše je dílem Joe Bidena.

Nové důkazy získala televize od osob informovaných o brífinku nezávislého kontrolního orgánu Ministerstva zahraničí USA pro kongresmany, který vedl generální inspektor ministerstva Steve Linick. Výbory Kongresu dříve Ministerstvo zahraničí USA požádaly o informace týkající se předpokládaného tlaku Trumpa na ukrajinské úřady.

Situace kolem Burisma Group se dostala do středu pozornosti po telefonním rozhovoru Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, o kterém nejmenovaný příslušník rozvědky informoval své vedení.

Bílý dům pak zveřejnil obsah telefonního rozhovoru. Uveřejněné memorandum potvrdilo, že Trump požádal Zelenského o vyšetření okolností propuštění Šokina.

Zdroj: foxnews.com