Migranti žijící v Německu mohou absolvovat kurzy „kulturní adaptace“, kde je také „učí“, co odlišuje konsensuální sex od znásilnění, jako by to už nevěděli… (Foto: Pixabay)

Kurzy, které si vyžádala německá komisařka pro integraci Annette Widmann-Mauzová (CDU) v reakci na drastický nárůst sexuálních útoků spáchaných migranty. Kurzy pořádala norská organizace Hero,

Workshop byl spuštěn zejména po znásilnění gangy ve Freiburgu, kde 11 migrujících mužů ve vojenském věku znásilnilo 18letou ženu. Tento útok, stejně jako mnoho dalších sexuálních útoků, k nimž došlo v Německu vyvolal výbuch národního pobouření.

V Berlíně je uprchlíkům v kurzu „Společně za úctu a bezpečnost“  nabízeno více tříd sexuální výchovy po nedávných případech znásilnění a napadení v Německu.

Lekce začíná pro migrující „studenty“ prohlížením videa, které zachycuje muže a ženu, kteří se scházejí v nočním klubu. Oba pijí, baví se, tančí spolu, smějí se a líbají. Další děj je alarmující, když oba opustí klub a jdou ke svým domovům. Jsou vidět zamčené dveře a když se žena snaží odejít, muž ji znásilní.

Po skončení videa je sedm „studentů“,  ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku, „vyzváno, aby reagovali a komentovali video“.

Protože skupina diskutuje o videu ve směsi němčiny a arabštiny, moderátor kurzu Carola Pietrusky-Nianeová  říká: „To jsou těžká témata, mluvte v klidu.“

Workshop se zabývá otázkami, jako je například to, jak člověk pozná, zda je žena ochotná, a jak reagovat, pokud není ochotná.

„Poradenství se poskytuje uprchlíkům ze zemí, kde jsou projevy náklonnosti na veřejnosti zakázány, chlapci a dívky často navštěvují oddělené školy a znásilnění v manželství není považováno za zločin,“ píše se v článku.

Jeden z videoklipů během workshopu podrobně vysvětluje rozdíl mezi konsensuálním sexem a znásilněním.

„Je to jako ptát se člověka, jestli chce šálek čaje," říká komentář v angličtině, „pokud odpoví" Ano, miluji to ", je to proto, že to chce. Pokud váhá, můžete si připravit čaj a znovu se zeptat," pokračuje video.

„A pokud někdo řekne "Ne, děkuji ", nedělejte si čaj a nezlobte se - je to tak podobné i se sexualitou," uzavírá komentář .

Někteří účastníci kurzu připouštějí, že nahlášení znásilnění nebo sexuálního zneužití není vždy zřejmé, zejména pokud je pachatel příbuzný.

„V naší zemi máme dva zákony: zákony státu a rodiny, klanu," vysvětluje jeden účastník workshopu.

Statistiky ukázaly, že v Německu došlo v roce 2018 k 15% nárůstu sexuálních zločinů spáchaných cizími státními příslušníky, 6 046 útoků oproti 5 258 v roce 2017.  To představuje více než 16 sexuálních zločinů spáchaných cizinci každý den.

V Norsku v letech 2013 až 2015 po několika známých případech znásilnění, kterých se účastnili migranti, mnozí museli povinně absolvovat podobné kurzy.

Zdroj: pz.cz, voice.com