Kryptoměny existují už od roku 1998, kdy byly vytvořené měny B-Money a Bit Gold, ale nikdy se jejich vývoj nedotáhl do konce. (Foto: Flickr)

Prvně se v roce 2009 objevila nadějná kryptoměna, jenž byla naprosto nezávislá na centrálních bankách či vládách. Kryptoměna je, jako ostatní měny, způsob platby, kterou lze směnit za služby nebo zboží. Tenhle druh měn funguje pomocí technologie, jenž se říká blockchain, což je tedy decentralizovaná technologie umístěná v celé řadě počítačů, která všechny uskutečněné transakce zaznamenává.

Jako všechny revoluční novinky, také kryptoměny mají svoje skalní příznivce, mnozí na správném obchodování vydělali miliardy dolarů, ale také svoje odpůrce. Nadšenci do kryptoměn spatřují v tomto způsobu platby budoucnost. Díky nezávislosti na centrálních bankách se odstraňuje vliv inflace a vzhledem k decentralizovanému systému může být platební systém bezpečnější, než je tomu u toho tradičního.

Investoři můžou za kryptoměny platit buď americkými dolary, jiné však lze pořídit pouze směnou za jinou kryptoměnu. Kdo se chce do nákupu kryptoměn sám pustit, musí si nejdřív pořídí on-line aplikaci s peněženkou.

Kromě nejznámějšího Bitcoinu existuje dnes řada dalších kryptoměn, jako například Stellar, Solana, Dogecoin, Polkadot, NEM, NEO, EOS, XRP (Ripple), Cardano, Ethereum nebo Litecoin. Dnes se uvádí, že existuje ve veřejném obchodování přes 10 tisíc různých kryptoměn.

Se stoupajícím zájmem o kryptoměny se čím dál tím víc lidí učí, jak je nakupovat a jak vůbec tahle digitální aktiva fungují. Někteří už dokonce dostávají svoje výplaty vyplacené v kryptoměnách, běžně je můžeme používat při on-line platbách, například u gigantických výrobců jako je Amazon nebo Starbucks, hrát poker nebo využít platební službu Neteller, která Bitcoin přijímá, nakupovat produkty firmy Microsoft, módní zboží u společnosti Phillip Plein, na Shopify nebo kosmetické produkty Lush.

Pár zajímavých fakt

První komerční bitcoinová transakce byla uskutečněná za pizzu mužem na Floridě. V roce 2010 si za 10 000 Bitcoinů objednal dvě pizzy, tehdejší hodnota činila kolem 40 amerických dolarů. Dnes by tenhle počet Bitcoinů měl hodnotu vyšší než 350 milionů USD.

Středoamerická země Salvador se na začátku září letošního roku stala úplně první zemí na světě, která zavedla kryptoměnu, konkrétně Bitcoin, za oficiální platidlo země. Měna tím okamžitě zaznamenala propad. Země současně i nadále používá americký dolar.

Existují však státy, které se ke kryptoměnám postavily úplně opačným způsobem. Turecko například měnu vůbec nepovoluje, Nigérie zas zakazuje jejich výměny.

Za Bitcoinem se skrývá poněkud tajemství, protože ji představil Satoši Nakamato, ale má se za to, že je jím ve skutečnosti Adam Back, jenž v současnosti řídí společnost Blockstream, co dominuje vývoji sítě Bitcoin. Nicméně jsou to jen domněnky, vynálezce či skupina vynálezců je stále anonymní.

Nedávno na sociální síti Twitter uvedl ředitel společnosti Tesla Inc Elon Musk, že zvažuje obnovení transakcí s Bitcoiny, když těžaři, jenž transakce ověřují, přislíbí větší používání udržitelné energie. Okamžitě došlo k velkému nárůstu, skoro o celých deset procent.

Ve Whalesu žije muže jménem James Howells, ten v roce 2013 vyhodil svůj hard drive. Na tom by nebylo nic až tak divného, kdyby si později nevzpomněl, že na něm měl 7 500 Bitcoinů. Když si později uvědomil hodnotu, kterou kryptoměna má, rozhodl se domluvit s městem, ve kterém žije, aby mu dovolilo vykopat skládku, aby svůj hard drive našel. Část výtěžku přislíbil městu.

Tvrdí se, že už kolem 20 % Bitcoinů bylo navždycky ztraceno v elektronických peněženkách, ke kterým jejich majitelé ztratili přístup nebo již nejsou mezi námi. 1,1 milionu Bitcoinu zůstává nedotčena na účtu údajného zakladatele, pana Nakamata.

Bitcoinů může být vytěženo jen omezené množství, tedy 21 milionů, protože je to tak již vbudováno do kódu měny. Poslední Bitcoin by měl být vytěžen v roce 2140.

Kryptoměny jsou jistě lákavé a nabízejí velkou škálu zajímavých příležitostí jak investovat a do budoucna mají určitě obrovský potenciál. Je důležité pečlivě zvážit toleranci vůči riziku, zvolit vhodnou strategii. K dispozice je řada kurzů, kde se můžeme dozvědět základní i pokročilé informace o kryptoměnách, blockchainech a bitcoinech. Některé z on-line kurzů jsou dokonce zdarma, například Coinbase Learn, Udemy nebo Coinbase Earn.