Světové letecké společnosti reagují na vyostření krize v Perském zálivu a omezily lety přes Hormuzský průliv a Ománský záliv. (AF.mil)

Stalo se tak poté, co ve čtvrtek íránské síly protivzdušné obrany sestřelily americký průzkumný dron.

Ve čtvrtek večer americký Federální úřad pro leteckou dopravu vydal nařízení, které zakazuje letadlům amerických leteckých společností létat v íránském vzdušném prostoru v oblasti Perského a Ománského zálivu.

Jedná se o reakci na sestřelení amerického dronu íránskými silami. Podle informací The New York Times americký prezident Donald Trump nařídil odvetný útok na íránské cíle. Útok, který se měl odehrát v noci na pátek, byl na poslední chvíli zrušen.

V reakci na rozhodnutí amerického úřadu své lety přes území Hormuzského průlivu a Ománského zálivu ruší další společnosti. Největší německá aerolinka Lufthansa oznámila, že své lety omezila již ve čtvrtek a v pátek rozšířila oblast zákazu letu. Lety do Teheránu však nezastavila.

Podobné nařízení v pátek ráno vydala i nizozemská společnost KLM. Svá letadla odklánějí i British Airways, australská aerolinka Qantas i malajsijská Malaysia Airlines.

Zdroj:  dw.com