Ruský velvyslanec ve Spojených státech vydal v pátek prohlášení, v němž hodnotí stav vztahů mezi Moskvou a Washingtonem jako „dobu ledovou“. (Foto: Flickr)

Velvyslanec Anatolij Antonov uvedl, že v současné době zůstává riziko přímého střetu mezi USA a Ruskem „vysoké“ – poté, co ministerstvo zahraničí ve čtvrtek opět obvinilo Bidenovu administrativu, že na Ukrajině rozdmýchává „zástupnou válku“.

Antonov připustil, že strategický dialog mezi oběma stranami je pozastavený a že je těžké odhadnout, kdy bude obnoven, ale jako vzácné pozitivum uvedl nedávnou výměnu zajatců.

Jak jeho slova v souvislosti s výměnami hodnotí The Independent:

Antonov nicméně uvedl, že rozhovory o výměně vězňů byly „efektivní“ a budou pokračovat. Dvě výměny vězňů, při nichž Rusko od dubna propustilo veterána americké námořní pěchoty Trevora Reeda a basketbalovou hvězdu Brittney Grinerovou výměnou za odsouzeného pašeráka drog Konstantina Jarošenka a obchodníka se zbraněmi Viktora Buta.

Klíčovou významnou událostí, která by mohla podpořit eskalaci, je rozhodnutí Bílého domu o vyslání systémů protiletadlové obrany Patriot.

Prezident Vladimir Putin tento vývoj rychle odsoudil, ale přesto bagatelizoval Patrioty jako „poměrně staré“ – s tím, že jeho síly budou čelit.

Putin rovněž naznačil budoucí vyjednávání o urovnání sporu, když řekl: „Naším cílem není roztočit setrvačník vojenského konfliktu, ale naopak tuto válku ukončit.“

V čerstvých poznámkách, které přišly na konci týdne, dále uvedl: „Budeme usilovat o její ukončení, a čím dříve, tím lépe, samozřejmě.“ A dodal, že „všechny ozbrojené konflikty tak či onak končí nějakým jednáním na diplomatické půdě“.

„Dříve nebo později si všechny strany konfliktu sednou a uzavřou dohodu. Čím dříve si to uvědomí ti, kteří stojí proti nám, tím lépe. My jsme se toho nikdy nevzdali.“

Bidenova administrativa však uvedla, že Moskva projevila „nulový“ zájem o pokračování mírových jednání, a to i v době, kdy se objevily informace, že ukrajinská vláda připravuje seriózní nabídku na příměří.

Zdroj: independent.co.uk