Rusko nepředstavuje hrozbu pro žádnou zemi a nikoho neohrožuje, jeho ozbrojené síly se nacházejí tam, kde je to považováno za nutné a účelné, řekl novinářům tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov. (Foto: Youtube)

Peskov již dříve v rozhovoru s novináři, v rámci svého komentáře ke zprávám o pohybu vojsk v Rostovské oblasti, uvedl, že „ruská armáda se pohybuje na ruském území směrem, který považuje za nezbytný“. Zdůraznil také, že Rusko nepředstavuje hrozbu pro žádnou zemi na světě, včetně Ukrajiny, ale „vždy velmi dbá na svou vlastní bezpečnost“.

„Opakuji to, co jsem říkal již vícekrát: Rusko nikomu nehrozilo a nehrozí a pro nikoho nepředstavuje hrozbu. Ruské ozbrojené síly se nacházejí tam, na území Ruské federace, kde je to uznáno jako nezbytné a účelné. A budou tam tak dlouho, dokud to naše vojenské vedení a nejvyšší velitel rovněž budou považovat za účelné,“ řekl Peskov v odpovědi na otázku, zda nadále platí jeho slova, že přítomnost ruské armády na tomto území neohrožuje Ukrajinu, a jak dlouho tam zůstane.

Na upřesňující otázku, zda tam byli ruští vojáci přesunuti natrvalo, Peskov odpověděl, že takové informace nemá.

„Nemohu vám to přesně říci, nemám informace o přesunu našich vojsk,“ řekl mluvčí Kremlu.

Bylo zahájeno mimořádné zasedání kontaktní skupiny pro Donbas

Mimořádné zasedání kontaktní skupiny pro urovnání konfliktu v Donbasu začalo v režimu videokonference, uvedla ve středu tisková služba ministerstva zahraničních věcí samozvané Doněcké lidové republiky.

DLR a LLR již dříve oznámily, že se zúčastní mimořádného zasedání kontaktní skupiny, iniciovaného Kyjevem. Mezi otázky plánované k projednání patří zvýšené ostřelování ze strany ukrajinských ozbrojených sil a provádění opatření k zajištění příměří v Donbasu.

„Bylo zahájeno mimořádné zasedání kontaktní skupiny za účelem projednání otázek bezpečnosti,“ uvádí se ve zprávě tiskové služby Ministerstva zahraničních věcí DLR.

Zástupce tiskové služby delegace LLR také informoval o začátku zasedání. „Bylo zahájeno mimořádné zasedání kontaktní skupiny,“ řekl.

Zdroj: snews.com