Ruský prezident Vladimir Putin hovořil po telefonu s americkým prezidentem Joe Bidenem. Poblahopřál mu k postupu na prezidentský post a vyjádřil se ke vzájemným vztahům. (Foto: Pixabay)

Ruský prezident Vladimir Putin hovořil po telefonu s americkým prezidentem Joe Bidenem. Poblahopřál mu k postupu na prezidentský post a vyjádřil se ke vzájemným vztahům.

Putin v rozhovoru s Bidenem zmínil, že normalizace vztahů mezi USA a Ruskem by odpovídala zájmům obou zemí.

Dále prezidenti zemí projednali mezinárodní situaci, konkrétně boj s epidemií nového koronaviru.

Oba prezidenti vyjádřili uspokojení díky vzájemné výměně nót ohledně dosažení dohody o prodloužení smlouvy START III (Dohoda o snížení počtu strategických zbraní), informovala tisková služba Kremlu.

Dříve bylo informováno, že prodloužení Dohody o snížení počtu strategických zbraní je nyní hlavním tématem ve vztazích mezi Ruskem a Spojenými státy. Uvedl to tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Tisková služba Rady bezpečnost Ruska uvedla, že v pondělí její tajemník Nikolaj Patrušev a poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan jednali o otázce prodloužení smlouvy START III a o vyhlídkách rozvoje spolupráce v oblasti bezpečnosti. Jednali prostřednictvím telefonátu, ten proběhl z podnětu Washingtonu.

„Téma prodloužení smlouvy START III je nyní skutečně hlavním tématem jednání o našich dvoustranných vztazích. Opravdu jsme o tom hovořili,“ uvedl Dmitrij Peskov.

Kromě toho Peskov uvedl, že Rusko a Spojené státy spolu intenzivně jednají o prodloužení smlouvy START III, protože platnost skončí velmi brzy. „Opravdu nyní vedeme energická jednání, protože čas do vypršení smlouvy rychle ubíhá,“ zmínil.

Podle jeho slov je rozšíření smlouvy v zájmu obou zemí a i celého světa.

Washington Post dříve s odvoláním na své zdroje, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena má v úmyslu prodloužit Dohodu o snížení strategických zbraní START III o pět let. Ruské ministerstvo zahraničí také dříve avizovalo, že Moskva považuje za vhodné prodloužit smlouvu START se Spojenými Státy o další pětileté období. Úřad zveřejnil na oficiální stránce náležitý komentář po zahájení inaugurace nového amerického prezidenta.

Smlouva START III mezi Ruskem a USA vstoupila v platnost 5. února roku 2011. Jejím cílem je snížení počtu jaderných zbraní. Podle této smlouvy musí každá strana snížit své jaderné arzenály tak, aby za sedm let a později nepřekročil celkový počet zbraní 700 mezikontinentálních balistických raket, balistických raket na ponorkách a těžkých bombardérech a také 1 550 bojových hlavic a 800 odpalovacích ramp na pozicích a mimo ně.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB.

Zdroj: snews.com