Před 85 lety byly vytvořeny Námořní síly Dálného východu, které byly později přejmenovány na Tichooceánské loďstvo námořnictva SSSR. Dnes se jeho přímý ruský následovník připravuje na nové vojenské výzvy a aktivně zvyšuje sílu, opravuje staré lodě a staví nové, cvičí se a posiluje hranice pobřežní obrany. …


Skrýt Borej

Od začátku letošního roku Tichooceánské loďstvo v počtu zmínkách v médiích s jistotou dohnalo hlavní dodavatele vojenských a námořních zpráv minulých let, Severní a Černomořské loďstvo. Ministerstvo obrany Ruska prakticky každý den podává hlášení o tom, že na Dálném východě proběhla pravidelná cvičení nebo neočekávané prověrky. Tato cvičení probíhají na pozadí prudkého růstu přítomnosti námořnictva USA v Asijsko-pacifickém regionu. Od ledna američtí námořníci pravidelně provádějí společné tréninky se svými japonskými a jihokorejskými spojenci a souběžně zvyšují svoji pozemní skupinu u Soulu.

Po útoku okřídlenými raketami na syrskou leteckou základnu Šajrát prezident USA Donald Trump přepnul pozornost na jaderný program KLDR. Vyvrcholením konfrontace bylo připlutí letadlové lodě Carla Vinsona k severokorejským břehům na vzdálenost dosahu palubních stíhacích bombardérů v polovině dubna.

Za těchto okolností mnozí vojenští experti vidí nebezpečí i pro Rusko: Američané potichu zkoumají možnosti ruského Tichooceánského loďstva, aby v budoucnu mohli omezit jeho možnosti mimo jeho teritoriálních vod. Během studené války se jejich lodní skupiny často přibližovaly ke Kurilským ostrovům a sledovaly ruské ponorky.

„Hlavní údernou silou Tichooceánského loďstva jsou strategické raketové ponorky, které jsou důležitou částí naší jaderné triády," řekl RIA Novosti vojenský expert a hlavní redaktor časopisu Arsenal Otěčestva Viktor Murachovský. „V sestavě loďstva jsou tři Kalmary projektu 667BDR a dva nové Boreji projektu 955. Jsou součástí 25. divize ponorek. Hlavním cílem Tichooceánského loďstva je ponorkám poskytnout možnost nasazení ve válečné zóně v případě potřeby. A to vyžaduje bezpodmínečné ovládnutí oblasti Ochotského moře. Zatím námořníci tento úkol zvládají. Ale Američané jsou si dobře vědomi hrozby, kterou představuje těchto pět jaderných ponorek. A bude se proti ní bránit."

Osud Admirála Lazareva

Dlouhodobým problémem Tichooceánského loďstva je stáří většiny povrchových lodí. Po roce 1991 se Tichooceánské loďstvo, kvůli jeho vzdálenosti od operačních a velících center ruského námořnictva, ocitlo v nejhorším stavu. Po rozpadu SSSR byly ze sestavy loďstva vyvezeny lodě v nejlepším stavu. Většina lodí, která slouží dnes, byla vybudována ještě v 80. letech minulého století.

„Na dlouhé cesty se mohou vydat pouze vlajková loď raketový křižník projektu 1164 Varjag, torpédoborec projektu 956 Bystryj a tři velké protiponorkové lodě projektu 1155 Admirál Tribuc, Admirál Pantělejev a Admirál Vinogradov," zdůraznil Viktor Murachovský. „Ostatní lodě jsou určeny pro činnost v blízké mořské zóně. V zásadě to zatím stačí. Tichooceánské loďstvo není určeno pro expedice jako námořnictvo USA, ale hraje čistě obrannou roli."
Loading...