Krátké video ukazuje skutečně epický rozsah exodu Afghánců, kteří zamířili na západ. Trasa: přes Írán, směrem do Turecka a odtud do Evropy. (Foto: Youtube)

Zatímco ostatní evropské země staví hraniční ploty, křik „Uprchlíci vítejte“ se brzy znovu ozve.

RRG (rot-rot.grüne) koalice to umožní. Je to nekonečný proud lidí, ohraničený horami, táhnoucí se pouštním údolím. Tady se setkávají hranice Afghánistánu, Pákistánu a Íránu a pro všechny Evropany s jasným smýšlením tyto obrazy potvrdí jejich nejhorší obavy.

MailOnline má podezření, že pro tyto muže, ženy a děti bude jejich prvním cílem po Íránu pravděpodobně Turecko. Jakmile jste tam, je to jen co by kamenem dohodil do Evropy a Německa.

Očitý svědek, který podle MailOnline dobře zná podmínky, vysvětlil, že místo zobrazené ve filmu je na konci čtyřhodinové túry neprůchodným pákistánským terénem. V tomto okamžiku převezmou íránští pašeráci lidí „evropské turisty“, s kterými „hrdinské místní síly“ téměř nic nedělají.

„Jsou to nejchudší lidé, protože jsou i jiné trasy, kde je zapotřebí méně chůze, ale stojí více,“ uvádí muž.

Cesta těchto Afghánců začala v pustém Nimrózu, nejméně osídlené provincii Afghánistánu, kterou z velké části pokrývají pouště a hory. Na záběrech, ve kterých se lidská karavana pohybuje, kam až oko dohlédne, zazní jen pár slov a je slyšet jen zvuk koz hnaných opačným směrem.

„Po více než čtyřech hodinách chůze jsme dorazili do údolí a čekali, až se setmí.“

Kolem desáté hodiny večer přišli Íránci a požádali všechny o kód nebo klíčové slovo. Když každý našel svého pašeráka, byli jsme rozděleni do skupin, z nichž každá měla svého „vedoucího pašeráka“. Potom jsme se po skupinkách přesunuli do Íránu,“ řekl muž.

Dříve tu bylo možná 200 lidí, nyní je chaos:

„Byly tam tisíce. Viděl jsem těhotné ženy, děti, staré muže. Pamatuji si zvuk pláče miminek, který se ozýval v horách,“ pokračuje.

Filippo Grandi, vysoký komisař OSN pro uprchlíky, říká, že evakuace z letiště v Kábulu jsou jen začátkem „mnohem větší humanitární krize“. Jeho agentura odhaduje, že ze své země by mohlo uprchnout až 500 000 Afghánců.

„Scény na kábulském letišti v posledních dnech vyvolaly ve světě soucit se strachem a zoufalstvím tisíců Afghánců. Ale až tyto obrázky zmizí z našich obrazovek, stále budou miliony lidí, kteří potřebují mezinárodní komunitu,“ řekl Grandi. Nový příliv uprchlíků do Evropy si nyní razí cestu.

Zdroj: pz.cz