Zatímco Američany podporovaná vláda rychle ztrácí půdu ve prospěch Talibanu, bylo odhadnuto, že do Afghánistánu odplynulo za méně než deset let více než 15 miliard dolarů. Tam dochází k nárůstu korupce a obchodu s drogami.

Z otázek zadaných třemi zmocněnci amerického kongresu vládní organizaci pro sledování obnovy v Afghánistánu (Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction, SIGAR) vyplynulo, že výdaje za nasazení v Afghánistánu si vyžádaly 15,5 miliardy za méně než deset let.

Zmocněnci požádali o vypracování analýzy v roce 2017. Po deseti měsících dostali odpověď: Od zřízení SIGAR v roce 2008 do 31. prosince 2017 tam bylo nasměrováno více než 15,5 miliardy amerických dolarů. Kromě toho bylo upozorněno na to, že tento odhad je ještě velmi konzervativní.

Generální inspektor John Sopko prohlásil, že 15,5 miliardy jsou „pravděpodobně… jen část celkového promrhávání, podvodu, zneužívání a neúspěšných snah".

Varoval předtím, že 4 miliardy dolarů ve stabilizačním programu dříve „umožnily korupci a zesílily podporu povstalců".

Sopko dodal, že bylo vydáno 7,3 miliardy dolarů na pokus zastavit afghánský obchod s drogami. Tyto investice nejen že fungovaly „velmi málo", ale afghánská produkce opia se nachází dokonce na vrcholu od roku 2002.

Republikán Walter Jones, jeden ze tří zmocněnců kongresu, kteří požádali o analýzu, označil Afghánistán za „černou díru" pro peníze daňových poplatníků.

„Americký národ si zaslouží lepší pochopení pro to, kam plynou jeho peníze," prohlásil Jones.

Zdroj: brookings.edu