Klimatičtí aktivisté již dříve pokryli umělecké dílo „Základní zákon 49“ černou barvou, což vyvolalo pobouření veřejnosti. (Foto: Twitter / DE)

Německá pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) vyjádřila obavy z optiky posledních protestů německé skupiny klimatických aktivistů Poslední generace a obává se snížení podpory veřejnosti pro opatření na ochranu klimatu.

Skupina Poslední generace se v poslední době zviditelnila tím, že polévá známá umělecká díla polévkou a zpomaluje dopravu tím, že se lepí na ulice.

„Je to falešná symbolika,“ řekl výkonný ředitel WWF Německo Christoph Heinrich před novinami bavorské mediální skupiny v narážce na útok na pomník „Základní zákon 49“ o ústavních právech v Berlíně. „Protestu proti klimatickým změnám se zde dělá medvědí služba.“

Heinrich vyjádřil obavy, že takové akce by mohly vyvolat ve veřejnosti přesvědčení, že ochrana klimatu je pouze „záležitostí extremistů“.

S odkazem na klimatické aktivisty, kteří se lepí na ulice, Heinrich řekl: „Je to provokativní, je to nepříjemné, ale takový je protest.“ O takových protestech by se „dalo ještě nějak mluvit“. Podobné akce byly navíc namířeny proti vozidlům, která vypouštějí oxid uhličitý.

Na druhou stranu poškozování památníku o ústavě bylo „jako zpochybňování ústavy – a to by nemělo být poselstvím Poslední generace“.

Rada WWF se ohradila proti protestům proti klimatu, které byly v rozporu se zákonem. „Pracujeme jinak, hledáme řešení a chceme ve společnosti stavět mosty, místo abychom kopali příkopy ještě hlouběji,“ řekl Heinrich. Dodal, že nelze vždy „zacházet s provokacemi do extrémů“.

Zdroj: dw.com