Máte již dost práce z domu a vidina práce z kanceláře je stále v nedohlednu? (Foto: Pixabay)

Zdálo se Vám, že práci z domova zvládnete v pohodě, ale stále jste nevyspaní, nestíháte a jste ve stresu? Máte problém se skloubením každodenních pracovních povinností se soukromým životem? Koutek určen pro práci z domova není to pravé ořechové? Není nutné si nalhávat, že práce z domova je pro každého tím ideálním způsobem, jak v této době vykonávat své pracovní závazky. Je zde však několik způsobů, jak zvýšit produktivitu a zbavit se pocitu stálého vyčerpání.

Práce z domova – požehnání nebo prokletí?

Plnění pracovních povinností z pohodlí sedací soupravy v obývacím pokoji se může zdát tím nejlepším, co Vás mohlo potkat. Ovšem je tomu tak, dokud si to nevyzkoušíte na vlastní kůži. Náhle je zřejmé, že taková práce nemá jen výhody. Práce z domu měla být ve Vašich očích příjemná a pohodlná, nicméně nelimitovaný čas práce způsobuje problémy s oddělením soukromého a pracovního života, organizací času práce a častým uzavřením pracovního dne v pozdních večerních hodinách.

Pravdou je, že Vám již nepřekážejí emocemi nabité rozpravy kolegů a stále vyzvánějící telefony. Nahradily je však rušitelé domácnosti – praní, nádobí ve dřezu, děti, partneři, ještě jeden díl oblíbeného seriálu nebo video na YouTube a mnoho dalších. Činnosti, na které v kanceláři ani nepomyslíte. Telefony však vyzvánějí stejně jako v kanceláři, ne-li častěji.

S motivací to také nevypadá růžově. V práci Vás čas od času podpoří někdo z kolegů, doma se toho však zřídkakdy dočkáte.

Důležitou roli hraje také místo práce, kde máte plnit povinnosti stejné, jako v kanceláři. Ne každý byl před pandemií připraven na to, aby plnil své povinnosti z domova. Spousta z nás, pracujících v rámci sedavé práce, často u počítače, nemá vyčleněno místo, kdy by se dalo patřičně plnit všechny potřebné činnosti spojené s prací. Pravdou však je, že status „home office“ se po pandemii rozšířil a v následujících měsících bude spousta profesí pokračovat v tomto scénáři i nadále. Proto je nutné si Váš „home office“.

Práce z domova – jak to vypadá v praxi?

Pokud jste se doposud nesžili s prací v rámci Vašeho domova, nezoufejte. Je mnoho způsobů, jak si poradit. Nutnost práce v režimu „home office“ se týká široké skupiny lidí. Před pandemií tak pracovalo sotva 5% zaměstnanců. Nyní jsou tato čísla mnoha vyšší.

Z výzkumu českého trhu je patrné, že pro většinu osob byla práce z domu v období pandemie něčím novým nebo něčím, co dříve bylo spíše výjimkou. Pro více než třetinu dotázaných to znamenalo narušení pracovního rytmu, což způsobilo nižší produktivitu a pocit únavy. Polovina zaměstnanců si stěžovala na nerovnováhu mezi soukromým a pracovním životem. Není tedy neobvyklé, že práce z domova přináší řadu komplikací, hlavně pokud máte již děti.

Proto je v rámci „home office“ nutná jistá disciplína a reorganizace harmonogramu práce. Je nutné navrátit rovnováhu, tzv. work-life balance. Je to cíl, který musíte sledovat hlavně na začátku práce z domova. Později to budete vykonávat již automaticky. Nebojte se, každý má na to, aby to zvládl. Jak na to?

Řád Vaší práce z domova

Především si sami stvořte pravidla, kterými se bude Vaše práce řídit. Týká se to především naplánování dne. Pokud pracujete klasicky 8 hodin, vyberte si konkrétní čas, ve kterém se budete věnovat pouze práci. Tato zásada Vám zcela jistě pomůže. Tímto začínáte udržovat rovnováhu mezi prací a soukromým životem, stejně jako tomu je v případě dojíždění do práce. V práci nám nepřekáží většinou nic z domova a naopak. Doma je spousta činností, které bychom měli udělat a stále nás někdo vyrušuje. Poproste svou rodinu o ohleduplnost a seznamte je s Vašim pracovním plánem.

V souvislosti s tím pamatujte na to, že jste doma a můžete si dovolit méně formální chování. Neznamená to však, že usedáte k počítači v pyžamu, péči o svůj chrup a tělo odkládáte nebo vynecháte snídani či oběd, abyste ušetřili drahocenný čas. Pamatujte na to, že již tak máte čas navíc tím, že nemusíte dojíždět každý den do práce. To vše pomáhá udržet standardní pracovní rytmus, na který jste dříve byli zvyklí. Možná to bude znít banálně, ale berte práci z domova jako normální práci. Udělejte si čas na odpočinek, ten je důležitý, zvláště pokud pracujete na projektech anebo máte určitá zadání, která mají stanovený čas dokončení. Stanovte si, kdy Vám začíná soukromý život v rámci Vaší domácnosti. Důležité je, aby odpočinek či pauzy byly podobné, jako v práci. Není vhodné vykonávat domácí povinnosti místo odpočinku.

Vytvořte si doma kancelář

Velice důležité je, kde vlastně pracujete. Pokud Vás ani pandemii nepřekonala k vytvoření pracovního místa v rámci domova, pusťte se do toho právě teď. Pomůže Vám to do budoucna, kdy budete nuceni pracovat z domova, například z důvodu nemoci dítěte, vyřízení nezbytně nutných revizí domácnosti nebo na základě nařízení Vašeho nadřízeného. Vlastní koutek pro práci můžete využít také jako místo pro vykonávání Vašeho hobby nebo soukromých projektů.

Doma si můžete místo práce zcela jistě zútulnit dle Vašich představ. Je však nutné dbát o zachování charakteru pracovního prostředí. Je nutné, aby Vás nic nerozptylovalo, abyste se mohli dokonale soustředit.

Nejlepší variantou je, aby místo práce bylo v oddělené místnosti. To však není vždy možné, nicméně můžeme si vytvořit koutek, který bude plnit roli našeho pracoviště. Důležitý je v tomto případě výběr vhodného nábytku. Pokud používáte hodně knih nebo tištěných materiálů, přidají se Vám regály nebo větší police. Je nutné, aby vše bylo na dosah ruky, blízko pracoviště.

Velkou roli hraje to, na čem sedíte. Je nutné dodržovat zásady ergonomie, které znáte z kanceláře – pracovní stůl musí mít dostatečně velkou plochu, na které se Vám podaří umístit potřebné dokumenty a zároveň Váš notebook. Musí být stabilní. Pro zdraví Vás samotných je nejdůležitější kvalitní kancelářská židle, například modely z  řady Ioo či Ergohuman , které můžete zakoupit v rámci internetového obchodu ezidle.cz.

Investice do kvalitního nábytku je jistě dobrým krokem. Nejen, že dbáte o své zdraví, ale zároveň dochází ke zlepšení efektivity a jakosti práce. Ergonomická židle dokáže odstranit či omezit negativní vlivy sedavé práce. Profilovaný sedák je úlevou pro Vaši páteř, hlavová opěrka eliminuje bolesti šíje a zad a loketní opěrky Vám pomohou při odpočinku během celodenního psaní na klávesnici.

Nutno podotknout, že v případě dražších modelů kancelářských židlí dostanete pracovní nástroj, který lze plně přizpůsobit Vašemu tělu díky širokému spektru nastavení.  Na webu ezidle.cz naleznete i levnější alternativy, které však plně splňují podmínky ergonomie práce a jsou vhodnými kandidáty na práci z domova.

Komerční sdělení.