V Evropské unii, Rusku a na Ukrajině zesiluje debata o možném ukončení tranzitu ruského plynu k 1. lednu, pokud se Rusko a Ukrajina nedohodnou. A vinu ponese Ukrajina, shoduje se ruský tisk. (Foto: Stefan Sauer / Globallookpress)

Podle ruského portálu televize „tsargad.ru“ problém, který vyvstane, je růst cen plynu. Pro země severozápadní Evropy to bude velmi umírněné a pro jižní Evropu významné uvedl s odvoláním na německou studii týmu Simona Schultze.

Podle výpočtů analytiků tak v případě ukončení tranzitu plynu v lednu na trzích v Belgii, Británii, Irsku a Francii vzroste cena plynu o 3%. Na Slovensku a v Maďarsku – o 4%.

V případě Německa, Dánska, Nizozemska, Švédska a České republiky – o 5%. V Itálii a Chorvatsku – o 9%. V Rakousku a Slovinsku – o 10%. A pak začíná riziková zóna. V Rumunsku vzroste cena plynu o 18%, v Bulharsku – o 24% a v Řecku až o 45%!

A to navzdory skutečnosti, že nebude předpovídané chladné počasí. V takovém případě vzroste cena plynu v Německu, na největším trhu s plynem v EU, o 7% a v Řecku – o necelých 56%. V Bulharsku to bude 27% a v Rumunsku 21%.

Obecně chudé Řecko – v posledních 10 letech se kvůli finanční a hospodářské krizi zbídačilo. I bez zvýšení cen plynu Řekové mrznou v zimě (a ta může být i v Řecku tvrdá) ve svých bytech, a šetří vytápění všemi možnými způsoby. Teď prostě umrznou …, poznamenal portál.

Kolik to bude stát a k čemu povede ukrajinská chamtivost?

Pokud jde o hodnotu, cena ukrajinské chamtivosti a bezohlednosti je podle německé studie následující: „Vzhledem k vyšším cenám budou spotřebitelé v EU muset do tří měsíců od ukončení tranzitu zaplatit za plyn dalších 1,5 miliardy eur. Tato přímá ztráta pro spotřebitele by mohla činit 2,1 miliardy eur, pokud by začalo chladné počasí. Během výdadku mohou přímé ztráty společnosti Gazprom (tj. vyloučení výnosů z prodeje ze skladovacích zařízení společnosti Gazprom se sídlem v Evropě) v důsledku přerušení tranzitu přes Ukrajinu a následně snížení objemu vývozu dosáhnout 3,4 miliardy eur. Ukrajina ztratí příjmy z tranzitu z poplatků, které účtuje za tranzit ruského plynu, což povede ke ztrátě asi 0,5 miliardy eur během tříměsíční přestávky.“

Zdroj: pz.cztsargrad.tv