Dolní sněmovna v pondělí večer schválila mimořádná a dočasná opatření v zákoně o mimořádných událostech a vyslyšela varování premiéra Justina Trudeaua, že „výjimečný stav ještě neskončil“, přestože policie ukončila třítýdenní okupaci Ottawy a znovu otevřela hraniční přechody do USA. (Foto: Flickr)

Návrh na potvrzení vyhlášení výjimečného stavu byl přijat poměrem 185:151, přičemž pro něj hlasovali vedle menšinové liberální vlády i Noví demokraté.

Konzervativci a Bloc Québécois byli proti.

Hlasování o schválení opatření je ponechá v platnosti nejpozději do poloviny března a Senát musí hlasovat také o žádosti vlády.

Trudeau, který se na zákon odvolal minulý týden, zdůraznil, že jeho vláda ho nechce udržovat v platnosti „ani o den déle, než je nutné“.

„Ale i když jsou nyní blokády přes hraniční otvory zrušeny, i když se zdá, že se věci v Ottawě velmi dobře řeší, tento výjimečný stav nekončí. Nadále přetrvávají skutečné obavy z nadcházejících dnů,“ řekl.

Jedním z faktorů, které je třeba vzít v úvahu pro ukončení mimořádných opatření, by podle něj bylo, že tito protestující opustili hlavní město země a nevrátí se.

„Pokud by bylo jasné, že byli odsunuti a že se již nemohou vrátit, bylo by to něco, co by naznačovalo, že tyto podpory již nejsou potřeba,“ řekl Singh.

Zdroj: nationalpost.com