Nové Skotsko zakázalo shromažďování podél meziprovinční dálnice na podporu konvoje řidičů kamionů za svobodu. (Foto: Twitter)

Provinční vláda toto nařízení oznámila v pátek odpoledne s tím, že „povolení shromažďovat se v těchto oblastech by ohrozilo je samotné i ostatní“.

Ačkoli je v tiskové zprávě vlády nazvána „zákazem blokády dálnice“ a nominálně je zaměřena na „zákaz protestujícím blokovat dálnici č. 104 v blízkosti hranic Nového Skotska a Nového Brunšviku“, zákaz se vztahuje i na příznivce konvojů kamionů.

„Směrnice se vztahuje také na osoby, které zastavují nebo se shromažďují podél silnice č. 104, hranice Nového Skotska a Nového Brunšviku nebo v oblasti mýtného průsmyku Cobequid Pass na podporu konvoje 2022 Freedom Convoy, akce Atlantic Hold the Line nebo jiných akcí organizovaných za účelem narušení dopravy.“

Další část zákazu jde tak daleko, že zakazuje „financování“ takových aktivit.

Společnost True North se obrátila na vládu Nového Skotska, aby zjistila, co přesně to znamená, ale do uzávěrky nedostala žádnou odpověď. V době zveřejnění článku dosáhla částka na účtu GoFundMe pro konvoj svobody 7,5 milionu dolarů.

Podle vlády mohou pokuty za porušení zákona „za jeden incident“ dosáhnout 10 000 dolarů pro jednotlivce a 100 000 dolarů pro korporace.

„Nemůžu uvěřit, že by to udělali,“ řekl v pátek pro True North řidič a organizátor konvojů v Novém Skotsku Martin Brodmann.

„Zákaz blokády dálnic“ v Novém Skotsku bude platit nejméně do 6. února, kdy provincie přehodnotí a pravděpodobně prodlouží stav nouze.

Zdroj: tnc.news