Matteo Salvini oslovil na mítinku 80.000 svých příznivců a slíbil, že zahájí referendum, které by zablokovalo novou levicovou koalici v tom, aby nechávala italské přístavy otevřené pro trajekty s migranty.

Bývalý ministr vnitra obvinil své bývalé koaliční partnery z Hnutí pěti hvězd ze spáchání zrady.

„Obviníme tyto zrádce, kteří jsou uhnízděni ve svých kancelářích," řekl Salvini, poslanec Ligy za podpory obrovského davu.

„Za pár měsíců bude vláda lidu," dodal Salvini s tím, že on a jeho Liga byli připraveni spustit referendum o italských volebních zákonech.

Referendum, jehož cílem je reforma italských volebních zákonů, by se pro novou globalizační koalici mohlo stát obrovskou bolestí hlavy. Podle italského práva se musí konat referendum, pokud je od italského občana získáno nejméně 500 000 podpisů.

Salvini také zmínil, že spolu se svou stranou bude připravovat další referenda, pokud koalice M5S-PD zruší jeho vyhlášky o migraci a bezpečnosti a znovu otevře italské hranice obchodníkům s lidmi z řad nevládních organizací.

Právě minulý týden pozvala nová globalizovaná koaliční vláda oceánský trajekt „Ocean Viking“, provozovaný nevládními organizacemi SOS Mediterranee a Lékaři bez hranic, aby vyložil dalších 82 migrantů na ostrov Lampedusa.

Společnost Ocean Viking, kromě jiných obchodníků s lidmi z nevládních organizací působících ve Středozemním moři, převážela po celé léto nelegální migranty ze severoafrického pobřeží do Evropy.

V době, kdy Salvini byl ministrem vnitra, bylo “taxi službám pro migranty“ odepřen vstup do italských vod.

Podle nedávných průzkumů veřejného mínění je podpora nové vládní koalice mezi italskými lidmi mimořádně nízká.

Průzkum IPSOS zveřejněný minulý týden ukázal, že pouze asi třetina Italů podporuje novou koalici, zatímco další Italové dávají přednost předchozí koalici vedené Salvinim.

Zdroj: voice.com, pz.cz