Matka tříletého chlapce zveřejnila na Facebooku video, na kterém si stěžuje, že se její syn nemůže v jeslích socializovat s ostatními dětmi, neboť pouze dvě z nich mluví německy. Video má téměř dva miliony zhlédnutí a vyvolává rozporuplné reakce. Úřady její slova popírají.

Leen Kroetschova ze Severního Porýní-Vestfálska na videu z 15. srpna tvrdí, že z 25 dětí v jeslích, které navštěvuje její syn, pouze dvě mluví německy. Proto se musí přizpůsobovat cizímu okolí, zatímco ostatní děti spolu snadno komunikují. Podle ní politici migrační krizi zcela nezvládli.
„Můj syn se musí adaptovat ostatním dětem," říká na videu matka. „To není integrace, drazí politici, integrace je trochu něco jiného," dodává.

Tvrdí, že její případ není ojedinělý a odkazuje na svou známou, jejíž dítě je pouze jedním ze dvou, kdo mluví německy. Kromě toho se Kroetschová musela obrátit na soud, aby mohla pro své dítě zajistit místo v jeslích, zatímco rodiče Muhamedů, Aliů, jak se všichni jmenují, tento problém údajně nemají.

„Bojím se. Mám strach o budoucnost svého syna a nevím, co ještě mohu čekat. Cítím se spolu se synem jako cizinci. Byl to úmysl?" říká a dodává, že možná bude muset jednou emigrovat.

Její video vzbudilo rozporuplnou reakci. Mnozí sdílejí její obavy, říkají, že je statečná, a tvrdí, že to samé se děje i jinde. Jiní si však stěžují, že dnes podle všeho je špatné být muslimem.

Petra Strucková, úřednice, jež má na starosti zmiňované jesle, její výpověď vyvrací. Podle ní je sice pravda, že pouze dvě z 25 dětí jsou německými občany, avšak jediným společným jazykem je němčina. Jak řekla listu Westdeutschen Allgemeinen Zeitung, asi polovina dětí ve třídě umí německy, zatímco ostatní potřebují čas, aby si jazyk osvojili, neboť jesle navštěvují pouze několik týdnů.

Dodala, že tato situace je mimořádná a bylo nutné umožnit rodičům poskytnout možnost denní péče.

Kroetschová je však přesvědčena, že Strucková není informována o situaci a že jí pracovníci jeslí přímo sdělili, že pouze sedm dětí má alespoň základy němčiny. „Paní Strucková se o tom se mnou nikdy nepokoušela mluvit," řekla listu HuffPost.