V Berlíně probíhají jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jedná se i o S-400 a příměří v Libyi. (Foto: Youtube)

Turecký prezident v souvislosti s ruskými protivzdušnými zbraněmi S-400 prohlásil, že Turecko a Rusko rozhodně dokončily dohodu o nákupu těchto zbraní, nehledě na vnější tlaky.

„Minulý rok jsme vyhodnotili velmi dobře z pohledu vzájemných vztahů. Nehledě na všechny možné tlaky, rozhodně jsme dokončili dohodu ve věci S-400,“ řekl Erdogan při setkání s prezidentem Vladimirem Putinem.

Turecký prezident zmínil i plynovod Turecký proud, kde věnoval pozornost jeho dokončení. Připomněl také společné budování atomové elektrárny na území Turecka, což má, podle jeho slov, velký význam.

Válka v Libyi

Ruský prezident Vladimir Putin během setkání s tureckým prezidentem před zahájením konference, které se také účastní obě válčící strany v Libyi, prohlásil, že strany vyslyšely výzvu Ruska a Turecka o příměří, kdy velké vojenské operace byly zastaveny.

„My skutečně pracujeme velmi efektivně v mnohých klíčových směrech mezinárodní politiky, hlavně té regionálního charakteru. Mám na mysli Sýrii, vše, co je spojeno s íránským jaderným programem, a mám na mysli i řešení libyjského konfliktu,“ řekl Vladimir Putin během setkání s prezidentem Turecka před začátkem konference o Libyi.

„Z mého pohledu je to již velmi dobrý výsledek, který vytvořil předpoklady pro dnešní mnohostranná setkání zde, v Berlíně,“ řekl ruský prezident.

Podle jeho slov, Rusko podporuje tuhle iniciativu německé kancléřky Angely Merkelové ohledně řešení libyjské války.

Chalífa Haftar

Při minulých jednáních v Moskvě se nepodařilo vyřešit všechny otázky, jelikož jedna ze stran prohlášení zatím nepodpořila, je ale nezbytné pokračovat dále, řekl ruský prezident.

„Skutečně, spolu jsme energicky pracovali na pozitivním konci setkání konfliktujících stran v Moskvě. Sám fakt, že přijely do Moskvy, provedly jednání nejen s námi, ale i mezi sebou – myslím si, že musíme naším kolegům poděkovat – ministrům zahraničních věcí a ministrům obrany, kteří věnovali maximální úsilí na to, aby jednající strany došly k dohodě a podpořily společné prohlášení,“ řekl Putin na setkání s tureckým prezidentem Erdoganem.

„Skutečně, ne vše se podařilo, jedna ze stran prohlášení – v každém případě prozatím – nepodpořila. My ale neztrácíme naději na to, že dialog bude pokračovat a my se budeme upřímně snažit o to, aby konflikt byl vyřešen,“ zdůraznil Putin.

Berlínská konference se odehraje po mezinárodních jednáních v Moskvě. Účastní se jí také Rusko a Turecko. Velitel libyjských Libyjské národní armády Chalífa Haftar předtím opustil Moskvu, aniž by podepsal dohodu o příměří s vládou v Tripolisu. Delegace vlády z Tripolisu dohodu podepsala a následně odletěla do Istanbulu.

Zdroj: snews.com