Šéf kancléřství Wolfgang Schmidt (52, SPD) na konferenci nezvykle otevřeně popsal německou strategii dodávek zbraní pro válku na Ukrajině – a všechny tím pořádně podráždil.

Během svého vystoupení v berlínském think tanku Schmidt ospravedlnil váhavý postup kancléře Olafa Scholze (64, SPD) v otázce dodávek bojových tanků na Ukrajinu. Opakovaně to požadovali zástupci dalších dvou „semaforových“ stran, FDP a Zelených.

Šéf kancléřství, který je zároveň koordinátorem německých zpravodajských služeb, se na konferenci snížil k absurdnímu přirovnání: „Jsem v pokušení nazvat to syndromem V2, že existuje zázračná zbraň, díky níž věci jako mávnutím kouzelného proutku zmizí.“ Leopard 2 je nyní považován za zázračnou zbraň, která může ukončit válku, „ale tak to prostě nefunguje“.

Raketa V2 byla vyvinuta za Hitlera jako údajná zázračná zbraň. Nacisté ji chtěli použít k vítězství ve druhé světové válce – Wehrmacht z ní v posledních měsících války střílel na Londýn a Antverpy.

Obranný expert CDU Roderich Kiesewetter (59) je ohromen. Deníku Tagesspiegel řekl: „Používání termínu V-zbraně, tedy odvetné zbraně, svědčí o fatální historické neznalosti. Hitlerův nacistický režim používal V2 jako zbraň teroru proti civilním cílům ve velkých městech, jako byly Londýn nebo Antverpy.“

Hlavní bojové tanky Leopard by naopak mohly být legálně a legitimně použity v rámci společné evropské iniciativy „proti ruské agresi proti převážně civilním cílům na Ukrajině, která je v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl politik CDU.

Například Scholzův stranický kolega Michael Roth (52) jako předseda zahraničního výboru navrhl, že by dodávky tanků mohly být realizovány v rámci společné evropské iniciativy.

Politik CDU Kiesewetter zdůraznil, že odborníci se shodují, že bojové tanky a bojová vozidla pěchoty by Ukrajině vojensky velmi pomohly. „Schmidt nejenže zaměňuje příčinu a následek, ale také zlehčuje strašlivou válku Ruska proti ukrajinskému civilnímu obyvatelstvu a diskredituje pověst Německa,“ kritizoval.

Kiesewetter pokračoval: „Kancléřka Merkelová by s takovými výroky ministra kancléřství odvolala.“

K tomu si šéf kancléřství dovolil další přehmat. Tvrdil: „Kdyby byly ukořistěny bojové tanky s německým Železným křížem, byla by to pro Rusy ideální příležitost k propagandě, aby řekli: podívejte, tohle je NATO, které na nás útočí.“

Kiesewetter, sám plukovník Bundeswehru ve výslužbě, to považuje za nesmysl. Všechna dodaná bojová vozidla a zbraňové systémy by nesly znaky svrchovanosti Ukrajiny. „Železný kříž je vyhrazen pro vozidla Bundeswehru na misích a doma,“ říká politik CDU.

„Protože i dodané tanky Gepard mohly být ukořistěny a samozřejmě neexistuje žádná „zázračná zbraň“,“ řekl listu „Tagesspiegel“. Otázkou zůstává, zda Německo „dělá vše, co může“.

Zdroj: bild.de