Nizozemská společnost Oceanco, která staví jachty na zakázku, podle nizozemského zpravodajského webu Trouw informovala město Rotterdam, že se vzdá žádosti o demontáž historického mostu, aby se na něj vešla obrovská superjachta zakladatele Amazonu Jeffa Bezose. (Foto: Youtube)

Bezosova nová jachta s kódovým označením Y721 bude muset proplout pod mostem Koningshaven Bridge, který je místně známý jako De Hef. Tento památný most se může zvednout pouze 130 metrů do vzduchu, což však není dost daleko na to, aby se na něj vešel 127 metrů dlouhý škuner jachty se třemi mohutnými stěžni.

Společnost Oceanco postavila pro Bezose loď za 500 milionů dolarů a podle plánu měl Rotterdam most dočasně rozebrat – nyní však stavitel lodí od plánů na demontáž mostu upustil po protestech veřejnosti na začátku tohoto roku.

„V důsledku těchto zpráv se zaměstnanci loděnice cítí ohroženi a společnost se obává vandalismu,“ uvedl Trouw.

Rotterdamský politik Stephan Leewis nedávno na Twitteru napsal, že Bezosův požadavek je „příliš vzdálený most“.

„Tento člověk si vydělal peníze strukturálním snižováním počtu zaměstnanců, vyhýbáním se daním, obcházením předpisů a teď máme zbourat naši krásnou národní památku?“ ptal se. Leewis uvedl: „Víte, že je to pro nás velmi důležité?

Není jasné, jakým způsobem bude nyní Y721 dopraven do Severního moře. Superjachta zůstane v loděnici stavitele, dokud Rotterdam neudělí společnosti Oceanco povolení k demontáži historického mostu. Obyvatelé uvedli, že pokud k případné demontáži dojde, uspořádají proti miliardáři obrovské protesty a budou plavidlo bombardovat shnilými vejci, až bude kolem mostu projíždět.

Zdroj: trouw.nl