IZRAEL – Vědci z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli vytvořili malé organoidy – umělé miniaturní orgány, které věrně napodobují strukturu a funkci přirozených varlat. (Foto: X)

Tyto laboratorně vypěstované orgány, kultivované z buněk odebraných z myších varlat, vytvořily malé kanálky, které jsou paralelní se semennými kanálky produkujícími spermie, jež se nacházejí ve skutečných varlatech.

„Umělá varlata jsou slibným modelem pro základní výzkum vývoje a funkce varlat, který se může promítnout do terapeutických aplikací při poruchách pohlavního vývoje a neplodnosti,“ uvádí ve svém prohlášení vedoucí výzkumník Dr. Nitzan Gonen z Goodmanovy fakulty přírodních věd BIU a Ústavu nanotechnologií a pokročilých materiálů.

Výzkumy ukazují, že každý osmý pár se při snaze o početí dítěte setkává s problémy, přičemž přibližně v polovině případů jsou problémy na straně mužského partnera.

Nízký počet nebo špatná kvalita spermií může mít více příčin, včetně genetických vad, hormonální nerovnováhy a poškození v důsledku léčby rakoviny. Pěstování umělých varlat nabízí vědcům jedinečnou možnost, jak tyto poruchy pochopit a případně léčit.

Varlata plní u mužů dvě klíčové úlohy – produkují spermie a syntetizují hormon testosteron. Abnormální vývoj nebo funkce varlat proto může vést k problémům s plodností nebo nejednoznačným genitáliím při narození.

Znovuvytvoření těchto orgánů v laboratoři poskytuje vědcům pohotovou zásobu biologického materiálu k prozkoumání složitých procesů určování mužského pohlaví a produkce spermií. Organoidy mozku, ledvin, střev a dalších orgánů již byly vyrobeny v rámci jiných studií.

Zdroj: freedomsphoenix.com