Druhá americká válečná loď během 24 hodin vstoupila do Černého moře, uvádí Centrum řízení národní obrany Ruské federace. (Foto: U.S. Navy / Mass Communication Specialist MC2 Sara Eshleman)

„Síly a prostředky Černomořské flotily začaly sledovat akce torpédoborce s řízenými raketami protiraketové obrany Thomas Hudner amerického vojenského námořnictva,“ upřesnili v Centru.

Den předtím vyšlo najevo, že americký raketový křižník Monterey vstoupil do Černého moře.

Thomas Hudner je torpédoborec třídy Arleigh Burke a na palubě ve vertikálních univerzálních odpalovacích zařízeních může nést až 96 řízených střel Tomahawk nebo protiraketových střel Standard.

Křižník Monterey (třídy Ticonderoga) je schopen nést až 122 řízených střel Tomahawk nebo protiraket Standard.

Od začátku roku 2021 USA zintenzivnily svoji činnost v Černém moři, na konci ledna tam byly torpédoborce Donald Cook a Porter.

Také ve dnech 12. a 17. března se ve vodní oblasti objevily fregaty španělského námořnictva, které je členem NATO – Cristóbal Colón a Méndez Núñez.

Obě lodě patří ke třídě Alvaro de Bazan a jsou vyzbrojeny protilodními raketami Harpoon.

Jak uvedl koncem prosince 2020 náčelník armádního generálního štábu Valerij Gerasimov, v poslední době začaly válečné lodě NATO mnohokrát častěji pronikat do Černého, Baltského a Barentsova moře.