Poznámka redakce: Daryl Guppy je mezinárodní odborník na finanční technickou analýzu. Guppy se pravidelně objevuje v CNBC Asia a je známý jako „muž grafů“ (The Chart Man). Je členem národní rady australské čínské obchodní rady. (Foto: Pixabay)

Bitva u Bunker Hill v roce 1775 byla pro Brity Pyrrhovým vítězstvím. Bitvu vyhráli, i když utrpěli obrovské ztráty. Pyrrhovo vítězství si vybere tak velkou daň, že se skutečně rovná porážce. Ponořte se trochu hlouběji do zdánlivého vítězství TikToku, které historie možná označí za Pyrrhovo vítězství.

V nejlepším případě to lze popsat jako restrukturalizaci s novou společností TikTok global, 80 procent vlastní Bytedance a 20 procent Oracle a Walmart. Toto rozhodnutí vypadá jako vítězství TikToku, ale toto vítězství je dočasné i nebezpečně zavádějící. Stanoví základy pro účinnější strategii zachycení a zničení. Výsledek je výsledkem mafiánského kapitalismu navrženého tak, aby zabíjel konkurenci a ukradl stávající podnikání.

Tato dohoda přichází s nahlášeným „darem“ ve výši několika milionů dolarů, který se v zásadě neliší od „daru“ vypláceného jako ochranu gangsterům. Americký prezident Donald Trump má dlouhou historii neplnění dohod, takže je pošetilé domnívat se, že tato dohoda je vytesána do kamene.

Tento strategický vzorec má tři aspekty: útok, nátlak a vyloučení.

Základem této strategie jsou neopodstatněná a nepodložená bezpečnostní tvrzení. Jsou neoprávněná, protože základem veškeré činnosti elektronického obchodování je shromažďování osobních údajů, a nepodložená, protože v roce 2018 zákon CLOUD podrobil americké technologické společnosti stejným právním požadavkům jako čínský zákon o národní bezpečnosti z roku 2017.

První částí vzoru byl trvalý útok na Huawei. Cílem bylo vytlačit Huawei z globálního trhu, spíše než ho přímo nahradit americkou společností. Základem útoku byla neprokázaná „bezpečnostní“ obvinění.

Druhou částí modelu je donucovací ničení konkurentů amerických společností. Tato strategie není o oddělení od Číny a uznává, že jediným způsobem, jak USA mohou dohnat čínskou technologickou inovaci, je ji blokovat a zakázat. To zahrnuje blokování úspěšných konkurentů a zákaz nebo sabotáž nadřazených produktů.

TikTok je první úspěšný test této strategie, která k ničení obchodních konkurentů používá politiku, nikoli tržní mechanismy. Tato strategie je o zničení podnikání úspěšné společnosti pro politické účely a předání jejího podnikání politicky preferovaným konkurentům. Každá společnost, která soutěží s americkým obchodem, čínská či jiná, je nyní ohrožena.

Někteří z nás si při pohledu na popel tohoto Pyrrhova vítězství myslí, že by mohla být jako vzor pro vstup Facebooku na čínský trh použita partnerská dohoda TikTok. Zuckerberg se na to jistě bude dívat tímto způsobem. Okolnosti jsou však velmi odlišné.

TikTok měl velký a úspěšně zavedený podnik ve Spojených státech. Facebook nemá v Číně žádnou činnost. Podnikání TikToku mohlo být zničeno prezidentským výkonným nařízením. Facebook nemá zavedený čínský obchod, který by byl zničen, takže nelze nasadit partnerskou strategii TikTok.

Akce proti TikTok a WeChat jsou spojeny dohromady, ale sabotážní útok na WeChat je jiný. To vede ke třetí části vzorce, který je uveden v zákazu vyloučit WeChat ze Spojených států. USA nezakazují WeChat kvůli žádné konkrétní bezpečnostní hrozbě, ale jednoduše proto, že se jedná o populární čínskou aplikaci.

WeChat nepředstavuje pro Facebook v USA žádnou konkurenční hrozbu. Neexistuje žádný náznak, že by WeChat mohl přežít, pokud by byl partnerem s americkou společností. Zákaz WeChat je útok přímého vyloučení, jehož cílem je snížit funkčnost WeChat a nakonec zničit poskytování služeb v USA.

Částečně toho lze dosáhnout zařazením systémů převodu dolaru SWIFT a CHIPs, aby se zabránilo platebním transakcím s povolením WeChat. Jedná se o rozmarnou akci, opět volně oprávněnou nejasnými rozhodčími pro bezpečnost; ale ve skutečnosti je služba vyčleněna z důvodu jejího vlastnictví.

Za kouřovou clonou blokování komunikace WeChat se skrývá blokování finančních transakcí. Mateřská společnost WeChat Tencent získává třetinu svých příjmů z her, což zahrnuje významné podíly ve hrách jako Fortnite a World of Warcraft.

WeChat je komplexnější služba než kterákoli z platforem sociálních médií v USA. Součástí její základní služby jsou finanční služby, včetně využívání mikro-transakcí, které ohrožují lukrativní poplatky a provize založených služeb amerických bank. Zákaz WeChat otevírá novou frontu ve zbrojení transakčních protokolů.

TikTok a WeChat jsou příznačné pro rozdíly mezi USA a Čínou v technické infrastruktuře. Tato propast představuje hrozbu pro světový informační ekosystém a slib digitální revoluce. Třídílný vzorec útoku, nátlaku a vyloučení podkopává potřebu vytvořit kolektivně dohodnuté politiky potřebné k podpoře globálního slibu digitální revoluce.

Skutečnou výzvou nyní je zajistit, aby se partnerství TikTok nestalo moderním Pyrrhovým vítězstvím u Bunker Hill.

Daryl Guppy