Izrael používá americké zbraně k odpálení amerických humanitárních projektů v Gaze

Ve válce s ozbrojenci v Gaze v květnu 2021 Izrael použil americké zbraně, aby zničil americké humanitární projekty a poškodil stáčírnu Coca-Coly, která patří Američanům, uvádí zpráva The Intercept. (Foto: Flickr)
Mezi poškozená nebo zničená zařízení patřila např:
Zasaženo bylo více než sto objektů UNRWA, které způsobily škody za více než milion dolarů.
Dopad je mnohem větší než jen finanční. Jak uvádí Daniel Boguslaw z The Intercept:
Válka v květnu 2021 si v Gaze vybrala krutou daň: více než 240 Palestinců bylo zabito a téměř 2 000 zraněno. Čtyři tisíce raketových útoků z Gazy na Izrael zabilo 12 osob.
Pravidelná izraelská devastace Gazy je často charakterizována jako „sekání trávy“. Bývalý izraelský vojenský velitel Yoav Galant tuto filozofii přijal v rozhlasovém rozhovoru: „Tento druh údržby je třeba čas od času provádět, možná dokonce častěji.“
Ačkoli Galant a další naznačují, že takové „sekání“ je zaměřeno na palestinskou vojenskou sílu, rutinní ničení nemocnic, čističek vody a další civilní infrastruktury naznačuje, že Izrael usiluje o to, aby Gaza zůstala ve stavu neustálé ekonomické devastace.
Palestinci se vracejí do zdevastované čtvrti Gazy v květnu 2021 (Ali Jadallah/Anadolu Agency via Getty)
Pod izraelským bombardováním se v roce 2021 ocitla také továrna Coca-Cola. Její majitel, americký občan Zahi Khouri, řekl: „Shořely nám tisíce palet a došlo k poškození logistického areálu. V průmyslovém areálu došlo ke škodám, ale poškozena byla také investice společnosti Coca-Cola do projektu prostřednictvím organizace Mercy Corps, v rámci kterého jsme postavili stanici na čištění vody pro uprchlický tábor.“
Temným zvratem je, že ničení civilní infrastruktury financované Spojenými státy je prováděno zbraněmi vyrobenými a/nebo financovanými Američany. Spojené státy a Izrael v současné době fungují v rámci memoranda o porozumění, podle kterého mají Američané na háku vojenskou pomoc ve výši 38 miliard dolarů na desetileté období končící v roce 2028.
To je jen minimum. Kongres může Izraeli po cestě přidat další peníze – například 1 miliardu dolarů na protiraketovou obranu Iron Dome, kterou v březnu schválil ve Sněmovně reprezentantů v poměru 420 ku 9 hlasům.
Podle serveru The Intercept je „zvláštních vztahů“ více:
Systém pomoci také zajišťuje financování peněžních toků, systém připomínající splátkový kalendář, který Izraeli umožňuje nakupovat zbraně v současnosti za peníze z budoucnosti. A obsahuje výjimku pro offshore nákupy, která není nabízena žádné jiné zemi a která Izraeli umožňuje utrácet americké daně za vlastní zbrojní průmysl, aniž by Kongresu nebo americké veřejnosti sdělil, jak peníze utratil.
Zdroj: theintercept.com