Íránská vláda OSN sdělila, že má nezvratné důkazy o zapojení CIA do „režírování protestů“, které v uplynulém týdnu probíhaly po celém Íránu. Nejvyšší právní orgán už předtím tvrdil, že do těch nepokojů, které si zatím vyžádaly dva tucty životů, se přímo zapojuje CIA. Íránský generální prokurátor Mohammad Jafar Montazeri ve čtvrtek tvrdil, že „hlavním režisérem“ těchto demonstrací byl činitel americké CIA.


[quote align="center" color="#999999"]

„Kdybychom měli postupovat podle vaší logiky, tak bychom měli svolat zasedání Rady bezpečnosti po každých takových událostech, jako byly ve Fergusonu nebo při násilném rozpuštění hnutí Okupace Wall Streetu na Manhattanu,“ řekl Vasilij. „My nechceme být zapojeni do destabilizace Íránu ani žádné jiné země.“[/quote]

To byla odpověď na zahajovací řeč velvyslankyně USA u OSN Nikki Haley, v níž ta ty týden trvající nepokoje v Íránu charakterizovala jako „spontánní projev základních lidských práv,“ kdy tvrdila, že ty protesty souběžně se odehrávající na „více než 78 místech“ – lze podle mnoha zpráv považovat za protirežimní protesty – a už převážně uvadly, aby otevřely cestu k větším protivládním shromážděním. Připisovala íránským demonstrantům obvyklé motivy svobody a demokracie, když ty mají podle tvrzení mnoha analytiků mnoho tváří a složitou povahu, kdy se převážně zaměřují na chronické ekonomické těžkosti – což se dá očekávat od kterýchkoliv protestů v jakékoliv zemi, jejíž vládu USA nemají rády.

„Íránský lid nakonec určí svůj vlastní úděl. Tak nechť nejsou žádné pochybnosti, že USA se nestydí za to, že stojí na straně těch v Íránu, kteří se snaží o svoji svobodu, o prosperitu pro své rodiny a o důstojnost pro svůj národ. My nebudeme potichu,“ řekla Haley, přičemž rovněž pohrdavě zavrhovala obvinění, že ty protestující a provokatéry „zneužívají jako své loutky cizí mocnosti.“ Řekla, že USA jsou si absolutně jisté, že protesty nejsou podněcovány vnějším vlivem nebo intervencemi. Dále opakovala varování, které bylo už předtím zdůrazněno v předchozím tiskovém prohlášení ministerstva zahraničí: „Íránský režim už dostal výpověď: Svět bude sledovat, co uděláte.“

Mezitím se k rostoucímu chóru zemí obviňujících USA z vměšování do vnitřních záležitostí jak Íránu, tak Pákistánu i jiných zemí s muslimskou většinou přidal Recep Tayyip Erdoğan z Turecka. Turecký prezident v pátek při tiskové konferenci v Istanbulu obvinil USA ze snahy zmocnit se kontroly nad zdroji Středního východu, kdy řekl: „Nemůžeme přijmout, když se určité země – převážně USA a Izrael – vměšují do vnitřních záležitostí Íránu a Pákistánu,“ uvedla AFP.

Mnoho zemí, včetně evropských jako Francie, varovalo, že USA zneužívá íránské domácí situace k podvrácení jaderné dohody z roku 2015 (Společný podrobný akční plán, JCPOA). Už předtím tento týden ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov výslovně USA varoval před „pokusy vměšovat se do vnitřních záležitostí Íránské islámské republiky,“ kdy zdůrazňoval, že „to, co se tam děje, je vnitřní záležitostí.“

Dokonce i Francie ve vzácném okamžiku naprosté shody Ruskem a s Íránem tento týden USA pokárala za předčasné vytahování lidských práv k podvrácení jaderné dohody. Ve středu řekl reportérům prezident Emmanuel Macron: „Oficiální linie prosazovaná Spojenými státy, Izraelem a Saúdskou Arábií, kteří jsou v mnoha ohledech spojenci, je skoro přesně taková, aby nás dovedla do války.“ Tyto země obvinil, že zjevně prosazují „záměrnou strategii“ k podvrácení JCPOA.

„Jinak skončíme tím, že mimoděk způsobíme obnovené vybudování ‚osy zla‘,“ řekl Macron za využití neblaze proslulého výroku bývalého prezidenta George W. Bushe, který tuto frázi používal k popisu zemí jako Írán, Irák a Severní Korea. Macron dále varoval, že v době, kdy by svět konečně mohl opustit cestu směřující ke „konfliktu extrémní brutality,“ by USA neměly na Írán tlačit, aby se na ní vrátil.

Během pátečního nouzového zasedání OSN trvala Francie na předchozích Macronových slovech, kdy francouzský velvyslanec Francois Delattre naléhal na opatrný přístup k vnitřním věcem Íránu, kdy těsně před zasedáním řekl: „Ano, samozřejmě bdělost a vyzývání k plnému respektu ke svobodě projevu, nikoliv však přetváření takové krize na nástroj působením zvnějšku, neboť to by jen ty extrémy posílilo, a právě tomu bychom se chtěli vyhnout.“

Jeho volání po opatrnosti k „zabránění přetvoření takové krize na nástroj působením zvnějšku,“ je jasným poukazem na opakované požadavky izraelských a amerických činitelů po mezinárodní solidaritě s proti-Teheránskými protesty za účelem změny režimu. Takže když i Francie se staví jasně na stranu proti USA a po boku Íránu a Ruska, tak se USA určitě na světové scéně ocitly v izolaci.

Zdroj: washingtonpost.com