Izraelští a američtí vojáci na Aljašce úspěšně otestovali systém protiraketové obrany Hetz 3 určený k zachycení cílů za hranicemi zemské atmosféry. O události informovalo izraelské ministerstvo obrany. (Foto: Twitter)

c„Letové testy… úspěšně prokázaly schopnost zachytit exoatmosférické cíle ve výškách… Testování se konalo na Aljašce, aby bylo možné ověřit vlastnosti, které se nedají otestovat v Izraeli,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Šéf vlády a ministr obrany Izraele Benjamin Netanjahu prohlásil, že úspěch testování „předčil všechny představy“.

„Hetz 3 úspěšně zachytila balistické rakety mimo atmosféru, ve výšce a rychlostech, které jsme dosud neviděli. Výkon byl ideální, pokaždé trefila přesně,“ řekl.

„Izrael má dnes možnost čelit balistickým raketám, které na nás mohou být vypáleny z Íránu, anebo z kteréhokoli jiného místa. Je to kolosální vymoženost z hlediska bezpečnosti našeho státu,“ dodal Netanjahu.

Podle jeho slov se testování konalo několik posledních týdnů a skládalo se ze tří „průlomových a tajných“ etap. Do střelby byl zapojen americký radar AN-TPY 2, který prokázal zaměnitelnost spojeneckých zbraňových systémů.

Izraelské protiraketové jednotky již mají ve výzbroji systémy Patriot a Hetz starších modifikací, jež mají za úkol bojovat s íránskými Šiháby a syrskými Scudy, a také s dělostřeleckými bateriemi Železná kupole, jež dokážou sestřelit střely krátkého doletu typu palestinských kassámů a gradů.

Mezi nimi je tzv. Davidův prak (také Kouzelná hůlka), který má za úkol zachycení raket o doletu 70-300 km, jež mají ve velkém množství bojovníci libanonského hnutí Hizballáh.