Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se nechal slyšet, že bombardování Sýrie ulehčí Evropě s uprchlickou krizí.

Netanjahu ve čtvrtek prohlásil, že izraelské letecké útoky proti šíitským milicím v Sýrii, které jsou podporovány Íránem, posilují evropskou bezpečnost. Podle něj Írán přepravil do Sýrie kolem 80 000 šíitských ozbrojenců z Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemí, aby konvertovali syrské Sunnity a podnikali útok proti Izraeli.

Podle izraelského premiéra tyto akce přivedou k další občanské válce, kvůli které miliony dalších (uprchlíků) půjdou do Evropy, píše agentura Reuters.

„To způsobí nekonečné otřesy a teroristickou aktivitu v mnoha a mnoha zemích," varoval Netanjahu. „Nedovolíme jim to. Budeme proti nim bojovat. Zabráníme tomu. Bombardovali jsme základny těchto šíitských ozbrojenců," uvedl.

Izrael podnikl v posledních měsících řadu útoků na syrském území většinou proti íránským silám a šíitským milicím, které podporuje Teherán. Jednou z největších skupin je libanonské hnutí Hizballáh.

Podle Netanjaha má Izrael hlavní problém s Íránem. V současné době údajně probíhají vyjednávání s Ruskem, které může odsunout íránské síly od izraelských hranic. Nicméně Damašek a Teherán trvají na tom, že íránská přítomnost v zemi bude zachována, dokud mise nebude úspěšně ukončena.

Minulý měsíc izraelský ministr energetiky Juval Steinitz oznámil, že pokud syrský prezident Bašár Asad nechá Íránce nadále působit v Sýrii, bude to znamenat konec pro něj a jeho režim.

Sedm let trvající občanská válka v Sýrii vyhnala ze země 5,6 milionu lidí. Dalších 6,1 milionu jsou vnitřně přesídlené osoby. Polovina z nich jsou děti.

Zdroj:  newsweek.com