Milánské státní zastupitelství zahájilo pátrání a vyšetřování odpůrcích očkování v šesti italských městech. Členové skupiny Telegram „Válečníci“ údajně plánovali násilné demonstrace proti politice italské vlády týkající se COVID-19. (Foto: Flickr)

Vzhledem k poměrně nízkému počtu účastníků nedávných demonstrací proti rozšíření takzvaného „zeleného pasu“, důkazu očkování, zotavení nebo negativního testu, italské úřady očekávaly nové násilné akce. Podle deníku Il Giornale prý byly naplánovány antivakcinačními skupinami na tento týden a organizovány prostřednictvím telegramové skupiny „The Warriors“. Státní zastupitelství v Miláně proto předem zahájilo vyšetřování „válečníků“ a podalo žádost o uzavření telegramového kanálu „Dost diktatury“.

Kromě toho byly v Miláně, Římě, Bergamu, Reggio Emilia, Benátkách a Padově provedeny domovní prohlídky členů „Krieger“. Jen v Miláně bylo v časných ranních hodinách navštíveno osm lidí a zkontrolovány jejich počítače, mobilní telefony, notebooky a účty sociálních médií. Všichni podezřelí jsou italští občané, kteří jsou nyní vyšetřováni kvůli podněcování k závažným zločinům. Extrémistická část antivakcinačních skupin je obviňována z úmyslu vyrobit svépomocí bomby, získat nože a použít je na demonstracích.

Další domovní prohlídky byly provedeny mimo jiné u Giuliana Castellina, římského vůdce Forza Nuova a dalších čtyř vůdců neofašistické skupiny. Policie našla kouřové bomby, obušky, kukly a vlajky se symboly extrémní pravice. Turínské státní zastupitelství již dříve žádalo zabavení telegramového kanálu „Dost násilí“. Členové skupiny údajně uráželi politiky a novináře a zveřejňovali jejich soukromé adresy.

Politici na tato opatření reagovali pozitivně, zejména proto, že vláda Maria Draghiho tlačí na rychlé rozšíření Zeleného pasu. Matteo Salvini, představitel pravicové populistické Ligy, podal mírný protest, ale nakonec Liga s vládou souhlasila. Zelený pas bude také zaveden v domovech pro seniory, školách a univerzitách.

Zdroj: pz.cz