ISLAND – Islandské město s přibližně 4 tisíci obyvateli nedaleko hlavního města Reykjavíku by mohlo být silně poškozeno sopkou, která by měla vybuchnout během několika hodin nebo dnů, uvedli v sobotu odborníci.

Město Grindavik na jihozápadním pobřeží bylo v sobotu v časných ranních hodinách evakuováno poté, co magma pohybující se pod zemskou kůrou způsobilo stovky zemětřesení, která byla považována za předzvěst erupce.

Jsme opravdu znepokojeni o všechny domy a infrastrukturu v oblasti,“ řekl agentuře AFP Vidir Reynisson, vedoucí islandské civilní ochrany a krizového řízení.

Grindavik se nachází také v blízkosti geotermálních lázní Modrá laguna, oblíbeného turistického střediska, které bylo na začátku tohoto týdne preventivně uzavřeno.

„Magma se nyní nachází ve velmi malé hloubce, takže očekáváme erupci v nejkratším případě během několika hodin, nejméně však během několika dnů,“ řekl Reynisson.

Nejpravděpodobnějším scénářem by bylo otevření trhliny v zemi poblíž Grindaviku.

„Máme tu trhlinu dlouhou asi 15 kilometrů a kdekoli na této trhlině můžeme vidět, že by mohlo dojít k erupci,“ řekl Reynisson.

Zdroj: france24.com