Sbor revolučních stráží islámské revoluce (IRGC, část íránských ozbrojených sil) publikoval video dokazující, že americké námořnictvo íránský dron v Hormuzském průlivu nesestřelilo.

Video zveřejnil ve svém vysílání televizní kanál Press TV.

Video ukazuje záběry údajně z sestřeleného íránského dronu, který odblétá loď US Navy. Čas uvedený v rámečku ukazuje, že letoun stále snímal poté, co Trump prohlásil, že dron byl sestřelen.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek řekl, že loď US Navy sestřelila íránský dron v průlivu Hormuz, který se k němu přiblížil na vzdálenost 900 metrů. Později Pentagon potvrdil, že sestřelili přístroj v sebeobraně, ale neuváděli, jaké zařízení to bylo a jaký druh hrozby pro loď představoval.

Zástupce ozbrojených sil Íránu, Abolfazl Šekarchi v pátek řekl, že všechny íránské drony v Perském zálivu a Hormuzském průlivu se vrátily na své základny bez poškození, uvedla agentura Tasnim. Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Araghchi nevyloučil, že Spojené státy, které ohlásily zničení íránského dronu, sestřelily vlastní dron.

Nicméně mluvčí tiskové služby Pentagonu Rebecca Rebarichová řekla, že americká armáda věří, že sestřelila íránský bezpilotní letoun (UAV) nad Hormuzským průlivem.

„Podle našich odhadů se jednalo o íránské bezpilotní létající aparát. Nemůžeme dát žádné další podrobnosti,“ uvedla.

V červnu sestřelily íráncké protiletecké síly americký bezpilotní letoun v Perském zálivu, který údajně vletěl do vzdušného prostoru islámské republiky. Washington tvrdil, že zařízení se nacházelo v mezinárodním vzdušném prostoru.