Francouzská organizace pro kontrolu radioaktivity zveřejnila zneklidňující prohlášení, že miliony Francouzů pijí vodu kontaminovanou tritiem z jaderných elektráren, uvádí Le Figaro.

Podle odborníků jsou přípustné hodnoty nebezpečných látek ve vodovodní vodě značně nadhodnoceny, což hrozí obzvláště závažnými důsledky pro obyvatele velkých měst v oblastech řek Loiry, Seiny a Vienne.

Ve středu vydala Asociace pro kontrolu radioaktivity v západní Francii (ACRO) prohlášení, že 6,4 milionu Francouzů pije tritiem kontaminovanou vodu, uvádí Le Figaro.

S tímto závěrem přišli laboratorní pracovníci v Herouville-Saint-Clair nedaleko Caen, na základě údajů Ministerstva zdravotnictví.

Asociace zároveň uznává, že „všechny ukazatele jsou v přijatelných standardech 100 Bq/l (becquerelů na litr) stanovených zdravotnickými orgány“.

Podle stanoviska Francouzského institutu pro ochranu před zářením a jadernou bezpečností (IRSN), technické jednotky francouzského úřadu pro jadernou a radiační bezpečnost (ASN), „zdravotní předpis stanoví ukazatel 100 Bq/l pro tritium, které není hygienickým limitem, ale prahovou hodnotou, jejíž překročení znamená další studium radioaktivity vody".

Jak píši francouzské noviny, doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro pitnou vodu určují standardní úroveň tritia dokonce 10 tisíc Bq/l.

ACRO se však domnívá, že „neustálá přítomnost tritia ve vodovodech z emisí z jaderných elektráren jasně ukazuje riziko kontaminace jinými radioaktivními látkami na mnohem vyšší úrovni“.

Laboratoř uvádí, že tritium působí jako „varování před nebezpečím“: „když se v případě vážné nehody v jedné z jaderných elektráren na Seině, ve Vienne nebo v Loiře se do vody dostane pouze tritium, tak miliony lidí mohou zůstat bez pitné vody“. 

Na základě údajů ministerstva sdružení sestavilo a vydalo „exkluzivní mapu radioaktivní kontaminace pitné vody ve Francii“, na které je zaznamenáno mnoho zón s „trvalou přítomností tritia ve vodovodech“ v údolích těchto řek.

Tak bylo ohroženo 268 obcí, včetně takových velkých regionálních center jako Orléans, Blois, Tours, Angers, Nantes a 122 komun Ile de France.

Podle asociace dodává jediná úpravna vody v Choisy-le-Roi pitnou vodu 1,9 milionu lidí z 56 obcí na jih a na západ od Paříže. Tato stanice ročně rozesílá 1,3 TBq (terabecquerelů) tritia s průměrem 10 Bq / l, což je 2,5% emisí z jaderné elektrárny v Nogent-sur-Seine.

 Jak poznamenává Le Figaro, v reakci na prohlášení ACRO další veřejná laboratoř pro výzkum atomů odsoudila „banalizaci kontaminace tritiem“. Komise pro nezávislý výzkum a informace o radioaktivitě (CRIIRAD) vyzývá k tomu, aby „nebyly klamány srovnáním s ukazatelem 100 Bq/l nebo horší tzv. regulační úrovní 10 tisíc Bq/l“.

Jak zástupci Komise ve Valencii v dopise ujistili, „úřady připouštějí, že úroveň karcinogenních rizik radioaktivních látek překračujících maximální rozpustnou úroveň chemických karcinogenů je 100krát vyšší“. 

Zdroj: pz.czlefigaro.fr