V pondělí 25. září pronesl bývalý indický velvyslanec v Súdánu Deepak Vohra šokující tvrzení o kanadském premiérovi Justinu Trudeauovi a obvinil ho z údajné podpory chalistánců. (Foto: Flickr)

„Když Justin Trudeau tento měsíc přiletěl do Indie na zasedání G20, jeho letadlo bylo plné kokainu. Dva dny nevycházel ze svého pokoje,“ řekl Vohra v rozhovoru s novinářem Deepakem Chaurasiou v debatním pořadu Zee News.

Vohra naznačil, že kanadský premiér Justin Trudeau se chová jako malé dítě a že má velmi malé znalosti o mezinárodních vztazích.

„Ve svém parlamentním projevu použil slova ‚věrohodná obvinění‘ proti Indii. Jak mohou být obvinění věrohodná? Buď to může být věrohodné, nebo obvinění. V tomto případě mám také ‚věrohodné tvrzení‘, že ‚Trudeau‘ je blázen. Je to věrohodná fáma,“ řekl.

Bývalý indický diplomat dodal, že když kanadský premiér přiletěl do Dillí, šlo o „důvěryhodnou zvěst“, že indičtí psi objevili v jeho letadle kokain.

„Moje žena ho viděla na letišti v Dillí a říkala, že Trudeau vypadal sklíčeně a vystresovaně. Důvod neznáme. Neznám skutečnost, ale sociální média a některé ‚důvěryhodné zvěsti‘ naznačují, že jeho letadlo bylo plné kokainu. Zmeškal také prezidentskou večeři, protože podle některých lidí nebyl kvůli požití drog při smyslech. Takže když to vidím, nelze nic říci o tom, co se mu honí hlavou,“ řekl Vohra.

„Určitě se zbláznil. Stal se osamělým. Teď se snaží ukázat, že je kanadský Rambo a v jeho přítomnosti se nemůže nic pokazit. Indie udělala správnou věc, když pozastavila vízovou službu v Kanadě. Indická vláda ukázala, že nyní jsme ‚Nový Bharát‘ a že se postavíme za zlepšení situace v zemi,“ dodal dále.

Indie kritizovala Kanadu za to, že poskytuje útočiště sikhským separatistům a chalistáncům, zatímco Kanada si zachovává právo na svobodu projevu. Na nedávném summitu G20 v Dillí se indický premiér Naréndra Módí dotazoval kanadského premiéra Justina Trudeaua na „protiindické aktivity“ v Kanadě spojené s extremistickými skupinami.

Trudeauovi liberálové v současné době drží moc s Novou demokratickou stranou (NDP), kterou vede politik indického původu Jagmeet Singh, známý sympatizant chalistů. NDP slíbila, že bude vládu podporovat až do příštích parlamentních voleb na podzim 2025.

Kanadský premiér Justin Trudeau minulý týden nečekaně prohlásil, že zpravodajské služby jeho země prověřují „potenciální spojení“ mezi „agenty indické vlády“ a Nijjarovou smrtí. Trudeau označil Nijjara za „kanadského občana“.

V odvetě za to, že Ottawa v souvislosti s tímto případem odvolala indického úředníka, Dillí obvinění jasně odmítlo jako „absurdní“ a „motivované“ a vyhostilo vysokého kanadského diplomata.

Nijjar, jeden z nejhledanějších indických teroristů, na jehož hlavu byla vypsána finanční odměna 10 rupií, byl 18. června zastřelen dvěma neznámými střelci před gurudwarou v Surrey. Byl velitelem Khalistan Tiger Force (KTF).

Indie v ostře formulovaném prohlášení uvedla, že tvrzení Kanady se jeví jako „politicky motivované“, a vyzvala Trudeauovu vládu, aby tvrdě zasáhla proti teroristům a protiindickým živlům působícím na jejím území. V důsledku diplomatické blokády kvůli Nijjarově vraždě Indie nyní pozastavila Kanaďanům vydávání víz.

Nedávno, v pondělí 25. září, indická vláda rovněž oznámila, že probíhá proces rušení registrace více než desítky držitelů průkazu zámořského občanství Indie (OCI) za provádění prochalistánských aktivit a protiindické propagandy.

Zdroj: opindia.com