Společnost Huawei v roce 2021 investuje 1 miliardu amerických dolarů do svého automobilového průmyslu se zaměřením na výrobu komponent pro inteligentní vozidla, včetně softwarových platforem s vlastním pohonem, uvedl na globálním analytickém summitu ve městě Shenzhen předseda Huawei Eric Xu. (Foto: Shutterstock)

Poté, co Huawei v roce 2012 zahájil výzkum a vývoj propojených a autonomních automobilových systémů, jeho technologie autonomního řízení již v některých oblastech překonala Teslu, například tím, že umožnila autům projet více než 1.000 kilometrů bez lidského zásahu, uvedl Eric Xu na akci, podle zprávy agentury Bloomberg.

Největší průlom a příležitosti pro příští desetiletí budou v automobilovém průmyslu, dodal, protože Čína každoročně přidává 30 milionů automobilů a jejich počet roste. I když Huawei neotevře trh mimo Čínu, mohla by společnost vydělat v průměru 10.000 yuanů z každého automobilu prodaného v Číně – to je pro Huawei již velmi velký byznys, uvedl NIKKEI Asia.

Namísto samotné výroby a montáže automobilů, jak nedávno oznámil domácí konkurent v oblasti smartphonů Xiaomi, Eric Xu uvedl, že Huawei pomůže výrobcům automobilů optimalizovat výrobu automobilů tím, že poskytne svou technologii automatického řízení několika výrobcům automobilů, včetně společností Gac Group a Great Wall Motor.

Xu také potvrdil, že Huawei uzavřel partnerství s výrobcem luxusních elektrických vozidel Arcfox z Pekingské automobilové skupiny a 17. dubna předvede svoji technologii autonomního řízení v Šanghaji.

Tyto tři automobilky budou vyrábět samojízdné vozy, které ponesou název Huawei jako podznačku, dodal Eric Xu.

Huawei se snaží vtěsnat do již přeplněného odvětví, kde výrobci aut od přední americké společnosti Tesla po čínské domácí Nio, Xpeng a Li Auto bojují o kousek největšího trhu s elektrickými vozidly (EV) na světě.

Minulý měsíc představil čínský výrobce telefonů Xiaomi plány investovat v příštím desetiletí zhruba 10 miliard dolarů do výroby elektromobilů.

Vyhledávací gigant Baidu a Geely Automobile Holdings také oznámily, že budou společně vyrábět elektromobily. Pro jejich společnou společnost bude Baidu poskytovat inteligentní jízdní schopnosti pro pohon osobních vozidel, zatímco Geely bude přispívat svými odbornými znalostmi v automobilovém designu a výrobě.

Zdroj: bloomberg.com