Velvyslankyně USA Nikki Haleyová ve čtvrtek odmítla rozebírat zprávu Organizace spojených národů o chudobě v USA a prohlásila, že pro mezivládní orgán je absurdní analyzovat chudobu tak „bohaté“ země, jako je Amerika.

Průzkum OSN byl proveden už v květnu, jednání ohledně dokumentu bylo naplánováno na minulý čtvrtek, ale velvyslankyně odmítla rozebírat zprávu.

„Pro OSN by mělo být velmi směšné zkoumat chudobu v Americe," řekla Haleyová.

Avšak podle zprávy OSN o chudobě v Americe je sebevědomí velvyslankyně USA velmi přehnané. Na dvaceti stránkách dokumentu se probírají velmi vážné ekonomické problémy, se kterými se potýká současná Amerika.

„Spojené státy jsou zemí silných kontrastů. Jedná se o jednu z nejbohatších společností na světě, globálního vůdce v mnoha oblastech a zemi nepřekonatelných technologických a jiných forem inovací. Nesmírné bohatství a odborné znalosti však stojí v šokujícím kontrastu s podmínkami, v nichž žije obrovský počet občanů USA. Přibližně 40 milionů občanů žije v chudobě, 18,5 milionů lidí žije v extrémní chudobě a 5,3 milionů Američanů žije v podmínkách absolutní chudoby třetího světa. USA má nejvyšší míru chudoby mládeže v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a nejvyšší úmrtnost dětí mezi srovnatelnými státy OECD. Občané USA mají ve srovnání s lidmi, kteří žijí ve všech ostatních bohatých demokraciích, kratší život a jsou více nemocní, čím dál častěji se zde vyskytují tropické choroby. USA má nejvyšší míru uvěznění na světě a nejvyšší úroveň obezity ve vyspělém světě," píše se ve zprávě OSN.

Teď se asi vysvětlilo, proč Haleyová nechtěla zprávu rozebírat a raději se vysmála komisi OSN a všemu obecenstvu do očí.